Većinom glasova u Odboru za istragu NSA-afere, demohrišćani i socijaldemokrati su se usprotivili saslušanju bivšeg saradnika američke tajne službe Edvarda Snoudena u Nemačkoj. Umesto toga, on će 11. septembra biti ispitan preko video-linka, a javiće se iz njegovog aktuelnog prebivališta u Rusiji.
Sam Snouden, koji koristi privremeni azil u Moskvi, odbio je da ga tamo saslušaju, tako da je sada potpuno neizvesno kada i gde će uopšte doći do njegovog svedočenja.
Levica osudila vršljanje špijuna Ogranak partije Levih u Hesenu je izdao saopšenje u kojem se kaže da američka NSA, nemački BND i slične "kompanije" (tajne službe), zloupotrebljavaju osnovna prava i ugrožavaju demokratiju. "Znamo, ne od juče da američka NSA i britanska tajna služba GĆLj |
Opozicija, partije Levice i Zelenih, ogorčeno je reagovali na ovakav razvoj situacije oko istrage, nazivajući to skandaloznim, a trenutno se proverava da li postoji mogućnost pokretanja tužbe pred Saveznim ustavnim sudom. Pritom se dovodi u sumnju da li vlada "zaista brine o odnosima sa Amerikom ili se radi o tome da želi da sakrije sopstvene tajne?"
Levičari i Zeleni već duže vreme traže da se Snouden kao svedok sasluša u Nemačkoj, ali za njegov dolazak bi vlada morala da ispuni određene uslove (garancije da neće biti uhapšen i izručen u SAD), što ona odbija sa obrazloženjem da bi to naštetilo američko-nemačkim odnosima.
Iz redova socijaldemokrata se brane da bi saslušanje ugrozilo i samog Snoudena, a demohrišćani su uvereni da Berlin nije pogodno mesto za to.
Posle ove odluke Odbora za istragu NSA afere, tehnički eksperti su tražili da se hitno poboljša IT-sigurnost u Nemačkoj. Oni su predložili tzv. kraj s krajem, odnosno zaključanu komunikaciju, pri čemu se, primera radi, poslati mejlovi šifriraju, tako zaštićeni šalju kroz mrežu i tek kod primaoca se njegovim ključem čine ponovo čitljivim. Eksperti su takođe pledirali da se nemački saobraćaj podataka ne obavlja više u tolikom obimu sa SAD i drugim državama, nego da se održava unutar zemalja Evrope.
Pre godinu dana je Edvard Snouden obelodanio da su američka tajna služba NSA i druge strane tajne službe u velikom stilu prisluškivale Nemce, pa čak i kancelarku Angelu Merkel i ostale političare. Snouden je poverljiva dokumenta predao novinarima i tako pustio stvari niz vodu, a Amerikanci su izdali nalog za njegovo hapšenje.