I pored težnji klubova u Srbiji i regionu da dobiju A licencu, prvi čovek Evrolige Đordi Bertomeu decidirano kaže da nijedan klub iz ABA lige neće u skorije vreme dobiti licencu za igranje u najjačem evropskom košarkaškom takmičenju.
On je u intervjuu za portal Mozzartsport izjavio da je ideja lige koju vodi da se razvija ka većim tržištima, to Balkan nije prema njegovim zamislima, što samo znači da Zvezda, partizan, pa i budućnost i Cedevita olimpija, i bilo koji drugi klub sa ovih prostora – nemaju gotovo nikakve izglede da budu ravnopravni učesnici Evrolige.
Na konkretno pitanje, da li je moguće da neko od timova iz ABA lige dobije licencu Evrolige ove ili sledeće godine, Bertomeu je odgovorio:
– Poenta je da u vašoj ligi ima mnogo kompetentnih timova. Pored Partizana i Zvezde imate Budućnost, Cedevitu (Olimpiju)… Ako pogledamo Izrael, tamo je Makabi najuspešniji, u Grčkoj su, recimo, dva tima najdominantnija. Ali u ABA ligi imamo različite šampione. Ne smemo da zaboravimo sve te timove. Ako se bude širila liga i u zavisnosti od smera u kom klubovi (vlasnici Evrolige) žele da idu, onda će verovatno i to pitanje biti na stolu. Ali u ovom momentu ništa od toga – stavio je tačku Bertomeu na ovu priču.
On je objasnio da pored košarkaških aspekata, odlučuju i drugi faktori.
– Potpuno ste u pravu, jeste stvar košarke. Da bi bila popularnija moramo da imamo više sredstava, a da bismo ih što više obezbedili, moramo da idemo na veća tržišta, a to su ova koja ste upravo napomenuli – Nemačka i Francuska. Ako hoćemo da razvijamo takmičenje, moramo da idemo ka Centralnoj Evropi i da investiramo u tržišta gde može značajno da se povećava navijačka baza. Tako na primer u Francuskoj ona je veća za 55 odsto ili 48 odsto u Nemačkoj. Ove cifre su zadivljujuće.
Bertomeu tvrdi da Srbija i čitav ovaj region nije mesto koje može biti plodno za razvoj takmičenja kojim rukovodi.
– Naš fokus je na zemljama koje će nam omogućiti da rastemo, poput Nemačke i Francuske, ali i Italije, u kojima postoji potencijal. Naša je obaveza da imamo sve veći broj navijača iz godine u godinu.
Na konstataciju da je Partizan dolaskom Željka Obradovića mnogo dobio, posebno kada je reč o broju navijača, Bertomeu ima kontra argument:
– Tako je, ali pomenuli ste uspone i padove. Kakav je bio Partizan pre tri, četiri godine? Normalno je da postoje amplitude. Da bismo imali više navijača, idemo na tržišta sa više stanovnika, a Nemačka i Francuska imaju značajno više stanovnika.