NIS: I na gubitku, i na dobitku

0

U saopštenju NIS-a navodi se da je Upravni odbor jednoglasno potvrdio rezultate poslovanja za 2008. i izveštaj nezavisnog revizora. "To u formalno-pravnom smislu nije odluka koja je stupila na snagu, već taj predlog Upravnog odbora treba da potvrdi skupština preduzeća koja će biti održana u dogledno vreme", kaže član Upravnog odbora NIS-a Dušan Petrović.

 

On je rekao da ne očekuje da Srbija "interveniše gotovim novcem" kako bi se namirio ovaj gubitak, prenose beogradski mediji.

 

"Građani nemaju razloga za zabrinutost pošto će, siguran sam, već 2010. godine NIS postići napredak i ozbiljan dobitak", rekao je Petrović.

 

Kako se navodi u saopštenju Upravni odbor je, takođe, prihvatio izveštaj o poslovanju NIS-a za prvih devet meseci 2009. godine, prema kojem je kompanija u trećem kvartalu imala čist prihod u iznosu od 3,2 milijarde dinara.

 

"Upravni odbor razmatrao je i Strategiju razvoja NIS-a do 2014. godine, koju je pripremio menadžment kompanije, i koja predviđa transformaciju NIS-a iz nacionalne kompanije u efikasnog regionalnog igrača na Balkanu", kaže se u saopštenju NIS-a.

 

Upravni odbor se upoznao i s Biznis planom NIS-a u 2010. godini, i naložio da se taj dokument pripremi za usvajanje do kraja decembra 2009. godine.

 

NIS prvi po prihodima u 2008.
 

Na listi 300 najvećih preduzeća u Srbiji na osnovu prihoda u 2008. koju je objavila "Ekonomist medija grupa", prvo mesto zadržala je Naftna industrija Srbije.

Prihodi NIS-a bili su 305 milijardi dinara (3,7 milijardi evra).

 

Na drugom mestu je Delta holding sa prihodima do 148,5 milijardi dinara i to je prva privatna kompanija koja se našla na tako visokoj poziciji. Elektroprivreda Srbije je na trećem mestu sa prihodima od 145,9 milijardi dinara.

 

Slede Telekom Srbija (105,3 milijarde), Ju es stil (US Steel) Srbija (85,9 milijardi), Srbijagas (61,1 milijarda), Jugorosgas (51,8 milijardi) i Lukoil-Beograd (39 milijaradi), dok su se Ist (East) point (37,9 milijardi) i Putevi Srbije (31,2 milijarde) po prvi put našli među deset najvećih srpskih kompanija.

 

Prihodi prvih 10 preduzeća čine trećinu ukupnih prihoda 300 najvećih kompanija u Srbiji, a koji su za 20 odsto veći nego u 2007. godini. Prošle godine povećana su i neto zaduživanja tih kompanija i to za skoro 30 odsto.

 

Na listi 300 najvećih kompanija udeo onih koje se bave energetikom je 27,1 odsto, trgovinom 11,4 odsto, proizvodnjom hrane i pića 9,6 odsto i trgovinom na malo 8,9 odsto.

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here