Seča generalskih glava u okviru velike čistke u policiji bila je izvesna posle obraćanja naciji predsednika Tomislava Nikolića koji je od Vlade Srbije, putem državne televizije zatražio smene u Ministarstvu unutrašnjih poslova, poručivši da su zarad nastavka reformi i boljeg života građana, Srbiji potrebni "iskreni borci protiv kriminala".
Nikolićeva izjava usledila je posle tajnovitog jutarnjeg sastanka u Predsedništvu Srbije sa premijerom Aleksandrom Vučićem i ministrom policije Nebojšom Stefanovićem, a akcenat šefa države bio je na neophodnosti "efikasne policijske službe".
– Nisam zadovoljan borbom protiv kriminalnih grupa koje se bave prodajom i švercom droge. Očito imaju saradnike, doušnike i saučesnike u MUP-u i uspevaju da izbegnu suočavanje sa zakonom – rekao je Nikolić. On je dodao da je važno da se MUP vrati "u okvire morala, pravičnosti, poštenja i pravde" kao i da policija ne sme da se služi medijskim manipulacijama ni da deluje po samovolji visokih činova ili pod pritiskom vlasti.
Čemu pompa? |
Smene u MUP-u načelnik Uprave kriminalističke policije Mile Novaković vidi kao normalnu pojavu, ali smatra da je izuzetno opasno što se one povezuju sa kriminalizacijom policije, bez čvrstih dokaza.
– Nema razloga da se to prikaže kao borba protiv mafije u policiji, jer će među smenjenima biti i mnogo čestitih ljudi. Imate pravo kao vlast da smenite koga hoćete i tih smena je oduvek bilo – kaže Novaković za "Vesti" i dodaje da je ružno kada se na ovakav način smenjuje vrh policije. Pita se i da li treba smeniti sve funkcionere ako je predsednik Republike nezadovoljan što neko iz MUP-a obaveštava narko-dilere.
Poligrafsko ispitivanje generala Rodoljuba Milovića prate suprotne medijske interpretacije od toga da je prošao poligraf, do tabloidnog pisanja da su mu pitanja bila nameštena, pa čak i da se unapred pripremio.
– Poligraf je prilično pouzdana sprava – ukazao je stručnjak za bezbednost Zoran Dragišić kome smeta stavljanje u istu ravan narko-dilera Darka Šarića i generala Milovića.
On tvrdi da građani ne treba da brinu, jer je država stabilna, Vučić ima ogromnu podršku i ljude od poverenja na čelu institucija bezbednosti.
– Ne može desiti kao premijeru Zoranu Đinđiću 2001, da na ulice izađe Jedinica za specijalne operacije s podrškom tada predsednika SRJ Koštunice, ali ni 2003. kada se desio atentat na premijera. Za razliku od Đinđića, Vučić ima apsolutnu vlast – kaže za "Vesti" ovaj stručnjak za bezbednost.