Niko kao Mitrović

0

U petak je bilo tačno godinu dana kako je omladinska fudbalska reprezentacija Srbije postala prvak Evrope u Litvaniji kad je u finalu pobedila selekciju Francuske sa 1:0.
Pogledajte gde su danas članovi ove zlatne generacije, od kojih se očekuje da u budućnosti jednog dana donesu radost srpskom fudbalu i u seniorskoj konkurenciji.
Četvorica "zlatnih orlića" su i ove godine bili učesnici prvenstva Starog kontinenta. Nisu odbranili titulu na šampionatu u Mađarskoj, ali su uspeli da se prvi put u istoriji kvalifikuju za Svetsko prvenstvo još od 1987. godine.
Jedan od njih je Nemanja Maksimović, koji je sad bio kapiten na EP u Mađarskoj. On je prošlog leta napustio Crvenu zvezdu i trenutno igra za slovenački tim Domžale.
Drugi je golman Predrag Rajković, jedan od junaka iz Litvanije. Talentovani čuvar mreže je u međuvremenu iz Jagodine prešao u Crvenu zvezdu, prošle sezone se kalio pored Bajkovića, a ove se očekuje da se sa Damirom Kahrimanom bori za mesto prvog golmana crveno-bele.
Treći je Mijat Gaćinović, ostao je u Vojvodini i u proteklih 12 meseci postao jedan od najboljih igrača u timu Novosađana. Tu je kao četvrti i njegov dojučerašnji saigrač iz Vojvodine Sergej Milinković-Savić. On se "orlićima" priključio tek u polufinalnom meču sa Portugalom jer ga njegov novi klub belgijski Genk nije pustio ranije.
Najveći skok u karijeri od svih članova te zlatne generacije svakako je napravio Aleksandar Mitrović. On je u Litvaniji proglašen za najboljeg igrača Evropskog prvenstva i praktično od tada kreće njegov vrtoglavi uspon. Prošlog leta je za pet miliona evra prešao iz Partizana u Anderleht, postao najskuplji igrač ovog čuvenog kluba iz Brisela i najbolji strelac u debitantskoj sezoni u kojoj je Anderleht zahvaljujući umnogome i njegovim golovima odbranio titulu šampiona Belgije. U međuvremenu se sa 19 godina izborio za status standardnog člana A reprezentacije, postigao nekoliko golova za "orlove", uključujući onaj izjednačujući protiv Hrvata (1:1) na beogradskoj "Marakani".
Kapiten iz Litvanije Marko Pavlovski prošlog leta je dres OFK Beograda zamenio za plavo-beli Porta, ali je sezonu proveo u B timu ovog slavnog kluba, gde nije mnogo igrao zbog problema s povredom.
OFK Beograd je uz Rad imao najviše igrača na EP u Litvaniji – čak četvoricu. Pored Pavlovskog, tu su i Petar Golubović, Aleksandar Čavrić i golman Stefan Čupić. Golubović je prošle sezone postao član Rome, koja ga je odmah prosledila na kaljenje u Novaru, člana Serije B. Čavrić je sa 11 golova bio najbolji strelac "romantičara" i moguće je da ovog leta karijeru nastavi negde u inostranstvu, dok je Čupić kao i u omladinskoj reprezentaciji bio rezervni golman. Branio je na samo dva meča u Superligi Srbije.

Drulović vodio A selekciju
Njihov učitelj Ljubinko Drulović je u međuvremenu postao veršilac dužnosti selektora A tima. Vodio je "orlove" na četiri utakmice, poslednji put u Brazilu u meču koji je domaćinu Mondijala bio generalka pred početak SP.
Postojala je mogućnost da Drulović ostane selektor A tima, ali je predsednik FSS Tomislav Karadžić ovih dana odlučio da tu ulogu poveri Holanđaninu Diku Advokatu.

Put do titule
Grupa
– Turska 2:1
– Gruzija 1:0
– Francuska 1:1
polufinale
– Portugal pen. 5:4 – 2:2
Finale
– Francuska 1:0

Prvaci Evrope od 2002.
2002: Španija (Norveška)
2003: Italija (Lihtenštajn)
2004: Španija (Švajcarska)
2005: Francuska (S. Irska)
2006: Španija (Poljska)
2007: Španija (Austrija)
2008: Nemačka (Češka)
2009: Ukrajina (Ukrajina)
2010: Francuska (Francuska)
2011: Španija (Rumunija)
2012: Španija (Estonija)
2013: Srbija (Litvanija)
2014: Nemačka (Mađarska)
Napomena: U zagradama su domaćini turnira

Najviše u Holandiji
Pronašli inostrani klub posle EP:
– Petar Golubović (Roma, Italija)
– Sergej Milinković-Savić (Genk, Belgija)
– Nemanja Maksimović (Domžale, Slovenija)
– Marko Pavlovski (Porto, Portugal)
– Andrija Luković (PSV, Holandija)
– Uroš Đurđević (Vitese, Holandija)
– Aleksandar Mitrović (Anderleht, Belgija)
Igrali u inostranstvu pre EP:
– Miloš Veljković (Totenhem, Engleska)
– Dejan Meleg (Ajaks, Holandija)

Od četvorice fudbalera Rada – Slobodan Urošević, Nikola Antić, Uroš Đurđević i Andrija Luković – finale u Litvaniji je u najlepšem sećanju ostalo ovom poslednjem, strelcu gola za titulu evropskog prvaka protiv Francuske (1:0). Luković je prošle jeseni postao standardni igrač "građevinara", a upravo ovih dana postigao je dogovor da karijeru nastavi u Holandiji u čuvenom PSV Ajndhovenu.
Tamo će se pridružiti Urošu Đurđeviću, koji se prošle sezone preselio sa Banjice u Holandiju, postao je član Vitesea, ali nije mnogo igrao (šest prvenstvenih mečeva, sve u drugom poluvremenu).
U Holandiji je i vezista Dejan Meleg. Prošle sezone je sa 12 golova bio najbolji strelac mladog tima Ajaksa u drugoj ligi, a ove će kao pozajmljen igrač igrati u elitnoj Erediviziji za ekipu Kambur.
Za dobre igre mladom timu londonskih "petlova" nagrađen je defanzivac Miloš Veljković. Prošle sezone je debitovao za Totenhem u Premijer ligi, a trenutno je s prvim timom na turneji u Americi. To je i razlog što sad nije igrao na EP u Mađarskoj jer po godinama pripada ovoj generaciji "orlića".
Milan Vojvodić je uglavnom grejao klupu u subotičkom Spartaku (odigrao samo šest mečeva), dok se defanzivac Aleksandar Filipović u drugom delu sezone izborio za mesto u timu Jagodine.
Isto bi moglo da važi i za mladog centarfora Crvene zvezde Ognjena Ožegovića, koji je jesen proveo na pozajmici u Voždovcu, gde je uglavnom ulazio u igru s klupe, a proleće na Banjci, gde je s nekoliko važnih golova pomogao Radu u borbi za superligaški status.


STRELAC IZ FINALA SE PRESELIO U AJNDHOVEN
LUKOVIĆ: PSV je pun pogodak!

Andrija Luković, strelac pobedonosnog gola u finalu protiv Francuske, poslednji je zlatni omladinac koji je pronašao inostrani angažman.
Dojučerašnji vezista Rada uspešno je prošle nedelje prošao lekarske preglede u Ajndhovenu i postigao dogovor sa slavnim holandskim klubom PSV-om.
– Tokom prošle nedelje sam stigao u Holandiju, upoznao se sa ljudima iz kluba, prespavao, zatim u jutarnjim časovima obavio testove, prošao sve lekarske preglede i dogovorio se da potpišem višegodišnji ugovor. Ogromnu zahvalnost dugujem Marku Panteliću, čija je uloga na putu do transfera bila presudna – izjavio je Luković za "Sport".
PSV Ajndhoven je poznat kao klub koji veliku pažnju posvećuje radu sa mladim igračima.
– Nalazim se u sredini stvorenoj za mene. Pun pogodak! – prezadovoljan je talentovani fudbaler.
Andrija Luković je karijeru započeo u mlađim kategorijama Crvene zvezde, a u prvom timu Rada proveo je dve godine.

SRBIJA 1
FRANCUSKA 0

SRBIJA: Rajković – Golubović, Veljković, Filipović, Antić – Maksimović, Milinković-Savić, Pavlovski (od. 93. Urošević), Luković (od 68. Meleg), Đurđević (od 88. Ožegović) – Mitrović.
FRANCUSKA: Benardo – Ikoko, Konte, Laport, Moreira – Huno (od 77. Bamin), Azuni, Rabio – Žan (od 66. Nanžis), Marsijal (od 56- Rodrigez) – Benzija.
STRELAC: Andrija Luković u 57. minutu.
FINALE EP: 1. avgust 2013. STADION: Suduve u Marijampolju. GLEDALACA: 6.217. SUDIJA: Aleksej Kulbakov (Belorusija).

Nemci novi šampioni Evrope
Posle Srbije – Nemačka! Omladinska reprezentacija Nemačke novi je prvak Evrope za igrače do 19 godina pošto je u finalu EP u Mađarskoj pobedila Portugal rezultatom 1:0.
Strelac jedinog gola u Budimpešti bio je Hani Muktar u 39. minutu.
Selektor Nemačke je Markus Zorg, a pored strelca u finalu, tokom turnira su se istakli Davije Zelke, Julijan Brant, Niklas Štark, Mark Štendera, Mark-Oliver Kempf, Levin Oztunali, Benjamin Trimner, Oliver Šnicler…
Omladinska reprezentacija Srbije, koja je branila titulu osvojenu prošle godine u Litvaniji, stigla je do polufinala gde je posle ravnopravne igre tek posle izvođenja penala izgubila od Portugala.
Prvih šest selekcija na EP obezbedile su učešće na Svetskom prvenstvu sledeće godine na Novom Zelandu. To su: Nemačka, Portugal, Srbija, Austrija, Ukrajina i Mađarska.

 

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here