Nikad bliži Nemačkoj!

0

Aleksandar Vučić na doručku sa nemačkim privrednicima

Ponosan sam kako je Srbija primljena u Berlinu. Veoma sam zahvalan kancelarki Merkel na pažnji koju je pokazala prema našoj zemlji i prema problemima sa kojima se u Srbiji suočavamo, izjavio je premijer Srbije Aleksandar Vučić na kraju dvodnevne posete Nemačkoj.
On je izrazio zahvalnost i ministru spoljnih poslove Nemačke Valteru Štajnmajeru na razumevanju specifičnosti srpske pozicije u savremenom svetu, ali i dr Rajneru Lindneru, direktoru Odbora nemačke privrede za istok, i svim ljudima iz biznisa koji pokazuju želju za ulaganjem i investiranjem u Srbiju.
– Od Nemačke možemo samo dobiti, nemamo šta izgubiti, i zato želim da Srbija bude što bliža i što bolja i privlačnija destinacija za Nemačku – podvukao je srpski premijer.
Vučić je izrazio nadu da će pametnom politikom i ozbiljnim radom uspeti da privuku što više nemačke pažnje i podrške, a da će to isto razumeti i ljudi u Srbiji.
– Iz Berlina ne nosim nijedan novi uslov – bio je kategoričan Vučić – izuzev da se i dalje marljivo radi na ekonomskim reformama, da se poštuju obaveze koje smo preuzeli, da se nastave razgovori sa Prištinom, ali to su stvari koje su se podrazumevale. Ako me pitate za sadržinu razgovora u jednoj ili dve reči, rekao bih – neočekivano dobro.
Drugog dana posete Berlinu Aleksandar Vučić se sastao sa delegacijom nemačkih privrednika, koju je predvodio dr Rajner Lindner, koji je posle razgovora sa srpskim premijerom najavio trenutnu pomoć Srbiji od 1,1 milion evra za poplavljena područja i rekao da je to prvi korak podrške. On je obećao i medicinsku podršku poplavljenim područjima, ali i drugima kojima je ona neophodna.
Na skupu je učestvovalo preko 20 daks-kompanija, od kojih su neke već prisutne na privrednom prostoru Srbije, kako je rekao, a radilo se o veoma konkretnim razgovorima o investicijama i otvaranju novih radnih mesta. On je ujedno podsetio na nedavnu ohrabrujuću video-poruku kancelarke Angele Merkel za zemlje Zapadnog Balkana i njihovu jasnu evropsku perspektivu.

Nastavak u Beogradu

Dr Lindner je najavio da će se u septembru ili oktobru nastaviti razgovori i sa srpskom privrednom delegacijom u Beogradu i da će doneti nove investicione projekte. U septembru će biti organizovan regionalni biznis-forum na koji će biti pozvane sve zemlje Zapadnog Balkana.
Vučić je dodao da će na tom skupu morati da budu prisutni svi članovi Vlade i da pokažu gostoprimstvo za investicije.
– Srbija ima CEFTA sporazum, koji je veoma važan, ali želimo još bliže odnose u regionu i da uklonimo granična čekanja od dva-tri dana za naše i njihove kamione. Želimo da pronađemo još bolja rešenja za funkcionisanje tržišne ekonomije bez zaustavljanja i to je naišlo na odličan prijem kod gospođe Merkel.

 

Zakoni za
privlačenje investitora

U uvodnom delu skupa premijer Vučić je rekao da Srbija nastoji da održi ekonomiju posle nedavnih katastrofalnih poplava i stvori povoljnu poslovnu klimu. On je najavio da će narednih dana biti usvojen Zakon o radu, za koji je rekao da će biti najbolji u regionu, kao i paket zakonodavnih reformi, poput zakona o stečaju, privatizaciji i slično, čiji je cilj dovlačenje investicija u zemlju.

 

Učesnici skupa

Na radnom doručku, upriličenom u berlinskom hotelu Ridzent, učestvovali su predstavnici preko 20 nemačkih firmi i koncerna, među kojima su Bajer AG, Metro AG, energetski koncern RNjE,
SAP, AIRBUS, UniKredit banka, Krosmobil, KPMG AG, Valurek, ANRIC Hidro, Leoni Viring Sistem Sautist, Bombardir Transportejšn, MobilMediKer i drugi.

 

 

Izvoz 1,3 milijarde evra

U toku prošle godine bilateralnom trgovinom sa Nemačkom Srbija je smanjila trgovinski deficit za 34,5 odsto na 383 miliona evra, podaci su Ministarstva inostranih poslova Nemačke. Srbija je, prošle godine, izvezla u Nemačku robu u vrednosti od 1,3 milijarde evra, što je povećanje od 28,4 odsto. Istovremeno je Srbija uvezla iz Nemačke robu u vrednosti od 1,7 milijardi evra, što je rast od 5,7 odsto. Međutim, prava visina vrednosti srpsko-nemačke trgovine je veća pošto mnoge nemačke firme koriste svoje sestrinske firme u Srbiji za snabdevanje takozvanih trećih tržišta, što nije obuhvaćeno zvaničnom statistikom.
Najvažnije investicije iz Nemačke u Srbiji su, između ostalog STADA, Metro, Frensenijus, Boš, Henkel, Simens, Daimler Benz i Meser. Nemačke direktne investicije u Srbiju od 2000. dostigle su vrednost u visini od 1,743 milijarde evra.

Premijer Vučić se zahvalio na pomoći za poplavljena područja i lično gospodinu Lindneru na uspešnom privrednom skupu. Kako je saopštio, sa nekim učesnicima će se sresti već u ponedeljak u Beogradu. On je rekao da jedna kompanija, koju nije imenovao, a koja već posluje u Srbiji, namerava da proširi svoje poslovanje i do 2016. godine planira da otvori novih 3.000 radnih mesta.
Nemački privrednici su ukazali na probleme sa kojima su se ranije suočavali, a i danas, koji će srpska vlada rešiti već narednih dana, obećao je Vučić.
– Nešto ozbiljniji problemi su u farmaceutskoj industriji. Tu nam predstoje teški razgovori sa predstavnicima nekih naših institucija, ali mislim da su oni videli dobru volju sa srpske strane i to ne uopšteno, nego najkonretnije moguće rešavanje problema – rekao je Vučić.
Sa skupa je potekla ideja da se slični skupovi organizuje u Minhenu i Štutgartu zbog njihovih jakih asocijacija industrijalaca i proizvođača.
– Ako posle ovog sastanka dobijemo rezultat nekoliko hiljada zaposlenih, to je veliki, veliki uspeh i veoma sam srećan zbog toga – podvukao je Vučić. – Politički signali posle susreta sa Merkelovom su takvi da su se neke firme, kao ERBAS, pojavile na skupu i da je on bio veoma uspešan i plodotvoran.
 

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here