Činjenica da se u regionu još traži više od 11.200 lica, a da se istovremeno u mrtvačnicama nalazi više od 5000 ekshumiranih, neidentifikovanih tela, ukazuje na potrebu da države snažnije regionalno deluju na rešavanju ovog pitanja.
Posebno se regionalno mora pristupiti reviziji ovih slučajeva, iz razloga što se u početnom periodu identifikacija obavljala klasičnom metodom, a neki slučajevi ukazuju da su tu napravljene određene greške. Ovo je rečeno na konferenciji za medije radne grupe Ujedinjenih nacija za prisilne nestanke koja je juče održana u Beogradu.
– Važno je da svi počinioci budu privedeni pravdi što bi doprinelo i otkrivanju istine – kazala je jedna od članica radne grupe Jasminka Džumhar.
Na pitanje "Vesti" da li je problem nestalih političko pitanje s obzirom na to da ni posle tri godine razgovora Beograda i Prištine ta tema nije na dnevnom redu Brisela, ona je odgovorila je da to treba posmatrati "iz aspekta ljudska prava".
Radna grupa je posetila Hrvatsku, iz Beograda ide u Prištinu i Podgoricu, a tokom zvaničnih poseta, eksperti UN će ispitati mere preduzete za sprečavanje i iskorenjivanje prisilnih nestanaka. Tokom boravka u Beogradu susreli su se za predstavnicima državnih institucija, rodbinom nestalih, predstavnicma organizacija civilnog društva.
Nakon posete regionu, ova radna grupa će izveštaj podneti Savetu UN za ljudska prava u 2015. godini.