Mladi danas imaju manje intimnih odnosa nego prethodne generacije, a to i te kako utiče na celokupno zdravlje.
Iako se seksualna revolucija čini kao stvar prošlosti, istraživanja pokazuju da mladi danas imaju manje intimnih odnosa nego bilo koja generacija pre njih, a posledice ovog trenda mogu da budu daleko ozbiljnije nego što biste očekivali.
Stručnjaci upozoravaju da manjak intimnih odnosa kod Generacije Z može dovesti do smanjenja genitalija.
Dr Tara Suvinjatičaiporn, stručnjak za intimne odnose i veze, izjavila je za Dejli Mejl da muškarci koji duže vreme nisu seksualno aktivni mogu da razviju retko stanje poznato kao atrofija penisa – pri čemu tkivo penisa gubi elastičnost, što može uzrokovati njegovo smanjenje za čak jedan do dva centimetra.
Ali to nije sve.
Iako živimo u vremenu u kom se seksualnost posmatra pozitivno, istraživanje Univerziteta Kalifornija iz 2021. godine otkrilo je da čak 38 odsto mladih od 18 do 30 godina nije imalo intimnog partnera u prethodnoj godini.
Stručnjaci upozoravaju da izostanak intimnosti tokom dužeg perioda, nedelja, meseci, pa čak i godina, može imati ozbiljne posledice po telo i psihu.
Intimni odnos kao prirodni regulator emocija
Tokom odnosa oslobađaju se hormoni “dobrog raspoloženja” – oksitocin, dopamin i serotonin. Ove hemikalije pomažu u regulisanju emocija i poboljšavaju raspoloženje. Nedostatak dopamina, na primer, može dovesti do nesigurnosti i smanjenog samopouzdanja.
Studije takođe pokazuju da nezadovoljene seksualne potrebe mogu izazvati frustraciju koja se ispoljava kroz razdražljivost, promene raspoloženja, pa čak i porast nasilnog ponašanja. Ta frustracija može proizaći iz neispunjenih želja, nedostatka partnera ili nezadovoljavajućih seksualnih odnosa.
Manjak odnosa u vezi ostavlja ozbiljne posledice
Seksualna terapeutkinja Sari Kuper upozorava da seksualna suša u vezi može ugroziti emocionalnu povezanost partnera.
Umesto da razgovaraju, partneri često pribegavaju kritikovanju, osećaju krivice i zatvaranju u sebe.
“Sušna razdoblja” su normalna, kaže Kuper, ali ukoliko potraju predugo, mogu ozbiljno da ugroze vezu.
U nekim slučajevima, jedan partner možeda predloži otvorenu vezu, dok drugi pribegava prevari kako bi zadovoljio svoje potrebe.
Kuper savetuje parove da se prisete šta ih je ranije seksualno uzbuđivalo – ponekad to mogu biti i neverbalni, senzualni nadražaji, poput muzike, mirisa ili dodira.
Moguće i fizičke posledice
Dr Tara upozorava da duže apstiniranje može dovesti do fizičkih problema – uključujući atrofiju vagine i penisa, bol tokom odnosa, pa čak i povećani rizik od ozbiljnih bolesti. Kod muškaraca, duža apstinencija može povećati rizik od raka prostate.
Prema Urology Care Foundation, redovna ejakulacija može da pomogne u ispiranju kancerogenih supstanci iz prostate. Studija iz 2016. pokazala je da muškarci koji ejakuliraju najmanje 21 put mesečno imaju znatno manji rizik od razvoja raka prostate nego oni koji to čine samo četiri do sedam puta mesečno.
Kod žena, duža apstinencija može dovesti do atrofije vaginalnog tkiva, što odnos čini neugodnim i bolnim.
Potražite stručnu pomoć
Za parove koji osećaju da su zapali u seksualnu stagnaciju i da razgovor ne donosi rešenja, Kuper savetuje da potraže pomoć seksualnog terapeuta. Profesionalno vođenje može pomoći u prevazilaženju prepreka, vraćanju bliskosti i obnovi seksualnog života.
U vremenu kada su odnosi kompleksniji nego ikada, možda je pravo vreme da otvoreno pričamo o seksu – ne samo kao izvoru zadovoljstva, već i kao važnom faktoru mentalnog, emocionalnog i fizičkog zdravlja.