Opozicija je najavila da neće glasati za Zakon o Skupštini. Zašto?
– Zakazivanjem ove vanredne sednice vladajuća većina želi da kupi vreme. Kao, eto parlament nešto radi!
Po Ustavu, još pre godinu i po dana ovaj zakon je trebalo da bude pred poslanicima. Suštinski se ovakvim predlogom zakona ništa neće promeniti, zašto bismo onda glasali.
Zar nije bilo pametnije da je vaša poslanička grupa učestvovala u pisanju predloga zakona?
– Sve je to inscenirano za javnost. Predsednica parlamenta Slavica Đukić – Dejanović izađe pred kamere i kaže da je formirana radna grupa koja piše tekst zakona, a u stvari niko ne radi ništa. Imali smo svog predstavnika Srđana Spasojevića u radnoj grupi, ali se grupa nije sastala 12 meseci.
Zašto govore da rade, ako to nije tačno?
– Prikrivaju svoju neorganizovanost i nerad. Parlament ne radi, a poslanici primaju plate. Rekao sam i na sednici da ako ne radimo više od dva meseca, ispred Skupštine može da dođe Beogradska filharmonija da svira sve sa Šaperom, ali nam od toga rejting neće skočiti.
Aludirate na onaj deo zakona koji predviđa muziciranje orkestra Garde ispred ulaza u Narodnu skupštine na početku i kraju dva godišnja zasedanja…
– Te trube ne znače ništa, jer građanima neće biti bolje ako čuju da se trubama najavljuju sednice. To služi da neki u parlamentu sebi ispune želje. Mislim na predsednicu Slavicu Đukić – Dejanović koja izgleda pati od viška protokola.
Poseban budžet brana od ministaraSmatrate li da je u redu da Skupština ima svoj budžet? – Mnoge zemlje Evropske unije imaju parlamente koji tako funkcionišu. Skupštinski budžet bi postojao u okviru budžeta Republike Srbije, a cilj bi mu bio da štiti poslanike od ministara. Tako nas predstavnici Vlade više ne bi uslovljavali kao što su to radili do sada. |
Ispada da kritikujete samoga sebe, i vi ste poslanik?
– Narod je u pravu što se ljuti i kad govori da ne radimo ništa! Nisam ja kriv što niko ne zakazuje sednice, ja volim da radim ali ne zavisi od mene.
Šta je sa rezolucijom o Srebrenici, piše li je iko?
– Niko tu ništa ne piše, osim što se o tome govori po medijima. Na kraju će nam podmetnuti rezoluciju kao kukavičje jaje, , kao i ovaj zakon o Skupštini. I onda mi treba da se izjašnjavamo i glasamo, a do tada nas niko ništa nije pitao.
Znači li to da poslanici većine prodaju narodu maglu?
– To je tačno, ali u međuvremenu rade na broju 126. To vam je kao magična formula, ne bave se zakonom nego skupljanjem 126 ljudi koji će glasati za to što predlože. Po meni, deklaracija o Srebrenici ništa ne znači ako za nju ne glasa bar dve stotine poslanika.