Neostvareni san Nikole Tesle

0

Nije uspeo da realizuje svoj veliki san o bežičnom prenosu energije
 

"Genije elektriciteta stiže u grad u podne da bi istraživao probleme na polju bežične telegrafije i ulogu gornjih slojeva atmosfere", prenele su lokalne novine. Tesla u Kolorado Springs stiže vozom 18. maja 1899, a svoju nameru o istraživanjima na polju bežičnog prenosa signala i energije izneo je još prilikom puštanja u pogon elektrane na Nijagarinim vodopadima (1897).

 

Pomahnitali konji

Eksperimente u Koloradu opisuje Margaret Čejni:

"Nebo bi eksplodiralo od boja i zvukova. Čak je i zemlja izgledala kao da je živa i tutanj varnica mogao je da se čuje miljama… Posmatračima na određenoj razdaljini od stanice male varnice izbijale su ispod potpetica. Konji koji su mirno pasli na razdaljini od pola milje iznenada bi pomahnitali, osećajući strujne udare kroz potkovice".

Istraživanja na ovom polju on je započeo prvobitno u laboratoriji na Petoj aveniji, ali je ona uništena u požaru 1895. Tesla je u novoj laboratoriji u Hjuston ulici krenuo u rekonstrukciju uništenog, ali Njujork nije odgovarao potrebama.

 

– Počela je potraga za odgovarajućom lokacijom i zemlja koja mu je stavljena na raspolaganje, oko milju istočno od Kolorado Springsa, visoravan na Pajks Piku, nije slučajno odabrana – kaže dr Vladan Vučković, profesor Elektronskog fakulteta u Nišu i rukovodilac projekta „Kompjuterska simulacija i 3D modeliranje originalnih patenata Nikole Tesle” koji uključuje i modeliranje Teslinih laboratorija.

 

Eksperimentalna stanica u Kolorado Springsu rađena je po njegovim nacrtima i pod njegovim nadzorom. Novinarima je izjavio da bi, kada bi hteo, mogao da uništi Bruklinski most za nekoliko minuta.

 

Zemljotres na Menhetnu

Tesla je 1898. godine izazvao "zemljotres" koji je potresao Menhetn. Zgrade su podrhtavale, a građani izašli na ulice. Pošto drugi delovi grada nisu osetili zemljotres, policija je posumnjala na Teslu. Dva policajca su zakucala na njegova vrata. Rekao im je da žali što su zakasnili da prisustvuju eksperimentu tzv. selektivne rezonance.

 

– Tesla je ovde ostao godinu dana. Pristup laboratoriji bio je dozvoljen još samo njegovim bliskim saradnicima, ali je on mnoge eksperimente izvodio u potpunoj tajnosti. Iako je vodio iscrpan dnevnik o istraživanjima, izgleda da je prave naučne rezultate zadržao za sebe – dodaje profesor Vučković.

 

Na samom ulazu u laboratoriju nalazila se tabla sa citatom iz Danteovog pakla:

"Ostavite svaku nadu, vi koji ulazite ovde"

 

Prvi daljinski na svetu

U virtuelnoj animaciji Tesline laboratorije koju je uradio tim sa dr Vladanom Vučkovićem na čelu mogu se videti mnogi čuveni pronalasci Nikole Tesle, među njima je i jedan od najpoznatijih – Teslin brodić. Naime, krajem 19. veka Tesla je prvi demonstrirao upravljanje na daljinu, kontrolisanjem broda na reci Hadson. Zapanjeni posmatrači ulazili su u vodu ne bi li pronašli žice kojima se upravlja. Tesla je u autobiografskom zapisu ostavio i svedočanstvo da mu je ideja o rotacionom magnetnom polju iz 1882. došla upravo dok je recitovao prolog iz "Fausta".

Eksperimente je najčešće izvodio noću.

– U Koloradu je Tesla ostvario električna pražnjenja jačeg intenziteta od atmosferskih munja, uspeo je da upali niz od 200 električnih sijalica u polju na daljini oko 40 kilometara od laboratorije. U laboratorijskim uslovima proizvodio je "vatrene lopte", fenomen poznat i kao "loptaste munje", potpuno stabilne strukture koje su trajale minutima, dakle veličine i trajanja koje do sada niko nije uspeo da proizvede – objašnjava naš sagovornik.

 

Dok je radio na svom moćnom radio-prijemniku, postao je svestan i čudnih, ritmičkih zvukova u prijemniku. O tome je pisao kao da je na delu nešto misteriozno, a da je postepeno postao svestan toga da je prvi koji čuje pozdrave jedne planete drugoj. Reakcije su, naravno, bile burne. Međutim, Tesla je mogao biti zadovoljan:

 

– Učinio je da munje igraju kako on svira, upotrebio je celu Zemlju kao komad laboratorijske opreme i primio poruke sa zvezda, pisala je Margaret Čejni, jedan od njegovih biografa.

 

Laboratorija u Koloradu je demontirana pet godina pošto ju je Tesla napustio. Neposredno pre toga u lokalnim novinama se pojavila vest da je Tesla tužen za utrošenu električnu energiju, a da bi se podmirili navedeni dugovi laboratorija je prodata za cenu drvene građe.

 

Kule Vordenklif

Nakon Kolorado Springsa, krajem 1900. Tesla se vraća u Njujork i priprema izgradnju prve stanice svog svetskog sistema za bežični prenos energije, Kule Vordenklif. Tri godine kasnije, 15. jula 1903, on će i isprobati snagu svog transmitera. "Njujork san" narednog dana piše:

– Prošle noći bili smo svedoci neobičnih fenomena kao što su munje raznih boja koje je Tesla po volji puštao, zatim paljenja slojeva atmosfere na raznim visinama koje je noć povremeno pretvaralo u dan…

Tesla je Vordenklif iznenada napustio 1905. godine, navodno ništa sa sobom nije poneo niti se na to mesto više ikada vratio.

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here