Povećanje plata računa se na osnovu povišice koju dobijaju javni službenici u određenim državama članicama i životnih troškova u Briselu.
Iako su plate EU službenika znatno veće od plata u Belgiji, Komisija je izračunala da službenici EU imaju pravo na povišicu od 3,7 posto.
Predsednik Evropske komisije, Žoze Manue Baroso, dobio bi povišicu od otprilike 900 evda evra. Ipak, države članice morale su da daju pristanak na to povećanje plata. Suočene s krizom, pa čak i sa smanjenjem plata i otkazima, neke države članice nisu htele da pristanu na odobravanje povišice.
Kao kompromis, Savet EU ponudilo je povećanje od 1,85 posto. Komisija smatra da je reč o kršenju zakona koji su države članice same donele i odlučila je da ih tuži Evropskom sudu u Luksemburugu. Postupak na tom sudu obično traje oko dve godine, ali prema neslužbenim izvorima iz Evropske komisije, ovog puta se očekuje da će sud koristiti ubrzanu proceduru.
Situacija je jako neugodna za Uniju. Očito je da zaposleni prema pravilniku o radu imaju pravo na porast plata, ali je takođe očito da su mnoge države koje to finansiraju u problemima zbog ekonomske krize i smanjile su plate svojim zaposlenima.
Odluka Evropske Komisije o tužbi protiv država članica došla je samo dan nakon što je Komisijin tim u Atini tražio od grčke vlade “stezanje remena” kako bi prebrodili krizu prezaduženosti.
"Nije reč o novcu nego o političkom problemu. EU je ionako sve manje omiljena među građanima i ovo će imati još veće posledice po imidž, jer će se njihovo insistiranje na povećanju plata u vreme kada je najveća kriza zadnjih godina koristiti kao argument da zaposleni EU ne dele probleme s građanima Unije", kažu neke diplomate država članica. |