Nemačka vlada povukla je predlog da se jednom od najvećih istraživača Holokausta Gideonu Grajfu dodeli orden Savezni krst za posebne zasluge.
Kako je objavio Dojče vele, ovo je jedna od poslednjih odluka prethodne nemačke administracije doneta usled negativnih reakcija na zaključak međunarodnog tima naučnika koje je predvodio Grajf, da u Srebrenici nije bilo genocida.
U Republici Srpskoj ne skrivaju ogorčenje ovakvom odlukom.
Branimir Kojić, predsednik Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Srebrenice, kaže za “Vesti” da je reč o političkoj odluci koja ne može da naruši i ospori “impozantnu biografiju Gideona Grajfa”.
– Uveren sam da će kad-tad biti nagrađen za svoje zasluge. Do tada nam preostaje da se i dalje borimo i pričamo istinu, a istina je, koliko god ona smetala mnogima, da se u Srebrenici nije desio genocid – ističe Kojić.
Prema njegovim rečima, odluka Nemačke je i pokušaj da Zapad “amnestira svoju ulogu u događajima u bivšoj Jugoslaviji”.
– Nemačko-austrijski lobi čini sve da pokaže kako nema nikakve veze s krvavim raspadom SFRJ, mada su do lakata u krvi kao direktni akteri raspirivanja tog sukoba. Istovremeno, ponavljajući “mantru” o navodnom genocidu u Srebrenici jula 1995, imaju jasnu želju da se istina o tim događajima nikada ne sazna. Zato im je i smetalo što je Grajf sa stručne strane potpuno nezavisno dokazao da se u Srebrenici nije desio genocid, da je Sarajevo ostalo pusto kad je u pitanju srpski živalj, ali i da su Srbi u Federaciji BiH trenutno na nivou statističke greške – kaže Kojić.
On poručuje da “najviše boli” što je i ova odluka “tempirana” uoči dana kada Srbi iz ovog dela Republike Srpske – plaču!
– Ovih dana predstoji potresno podsećanje na krvavi pir nad Srbima u Kravici na Božić 1993, a zatim i na masakr u Skelanima iste godine. U tih nekoliko dana sa zemljom je sravnjeno sve što je imalo prefiks srpskog i za te zločine do danas niko nije odgovarao, mada je imao sva obeležja genocida. Nemačka na ovaj način pokušava da disciplinuje Republiku Srpsku, kao da se njihov državljanin Kristijan Šmit, samoproglašeni visoki predstavnik, već nije dovoljno jasno stavio na stranu Bošnjaka tako što je posetio Memorijalni centar u Potočarima, a nas, porodice srpskih žrtava je zaobišao i time potvrdio da ne priznaje naše žrtve – kaže Kojić.
Mas povukao predlog
Doskorašnji ministar spoljnih poslova Nemačke Hajko Mas, prema saznanjima Dojče velea, povukao je svoj predlog o odlikovanju Grajfa 7. decembra – samo dan pre formiranja nove vlade i prestanka njegovog mandata. Kabinet nemačkog predsednika obratio se pismima onima koji su se pobunili, s obaveštenjem da je povučen predlog da se Grajfu dodeli državni orden. Potvrđujući postojanje tog pisma, u predsedničkom kabinetu je rečeno da formalno to nije bila odluka predsednika Nemačke, već Ministarstva spoljnih poslova.
Grajf: Klevetnička kampanja
Reagujući na ovakvu odluku Nemačke, izraelski istoričar i stručnjak za Holokaust Gideon Grajf je izjavio da je ona usledila nakon “klevetničke kampanje” koju su organizovale “organizacije Islamske braće” u BiH, ali i da je on zbog svog naučnog rada označen kao “crna mrlja” za Nemačku. Grajf je za izraelski dnevnik “Harec” rekao i da je pre nekoliko dana “nezvanično obavešten” da neće dobiti odlikovanje koje mu je bilo namenjeno.
– Činjenica da sam Jevrejin i izraelski istoričar je razlog za takve nasilne, okrutne lične napade. Organizacije Islamske braće ubijaju žrtve Holokausta po drugi put – kazao je Grajf.