Poremećaj lanaca snabdevanja usled ukrajinske krize dovešće do nestašice đubriva i lišiće poljoprivrednike mogućnosti da proizvode dovoljno useva, navodi se u članku nemačke publikacije „Kompakt“.
– Sledeće godine nas čeka jedna od najvećih prehrambenih kriza u istoriji čovečanstva – rekao je Matijas Berninger, šef odeljenja hemijsko-farmaceutske korporacije „Bajer AG“.
Njegovo gledište deli i nemački ekonomista Matin Kaim, prema kome bi glad mogla da pogodi i do sto miliona ljudi širom sveta.
Prema rečima šefa Svetskog programa UN za hranu Dejvida Bizlija, nedostatak hrane će izazvati velike migracione tokove, u poređenju sa kojima će kriza iz 2015. „izgledati kao letnji piknik“.
Za evropske zemlje su od posebnog značaja fabrike đubriva na Uralu i u Belorusiji, koje su sada pod zapadnim sankcijama. Kao zamena, predlaže se korišćenje azotnih đubriva, ali, kako piše list, zbog poskupljenja gasa ne mogu da se proizvode po pristupačnim cenama.
Nakon što je počela specijalna vojna operacija sa ciljem denacifikacije i demilitarizacije Ukrajine, zapadne zemlje su pojačale sankcije Moskvi.
Restriktivne mere su prvenstveno pogodile bankarski sektor i visokotehnološke proizvode. Mnogi brendovi su najavili povlačenje iz Rusije. Kremlj je nove sankcije nazvao ekonomskim ratom, ali je naglasio da su spremni na takav razvoj događaja.
Trazili ste gledajte
ide zima da ne bi bilo smrzavnaja drogirani zelenko ce poslati gas