Avgust je mesec kada se obično uzvraća poseta mladim Nemcima sa severa Nemačke koji već godinama početkom leta borave u pobratimskom gradu Rumi. Tako je bilo i ove godine. Pod okriljem organizacije Gradimo mostove, čiji je predsednik dr Željko Dragić, ovog avgusta je na sever Nemačke, u gradove Osnabrik i Hanover, doputovala grupa od 45 mladih iz Rume i sela rkovac, koje pripada rumskoj opštini, kao i mladi iz Bijeljine. Grupu su činili uglavnom članovi KUD Žarkovac iz istoimenog mesta i hora “Sveti Đorđe” iz Bijeljine. Glavni organizator ovog putovanja bila je Marija Krunić iz Rume koja se savesno brinula o svakom učesniku i svakom detalju tokom ekskurzije.
– Kao i uvek naša organizacija je finansirala čitavo putovanje. Većina mladih bila je smeštena kod nemačkih porodica, dok smo neke od njih smestili u privatne kuće koje se izdaju kao letnje rezidencije, i svi su bili veoma zadovoljni – rekao je za “Vesti” dr Dragić.
Program boravka obuhvatao je i obilazak znamenitosti dva severnonemačka grada sa naglaskom na temu Tridesetogodišnji rat (1618-1648) koji je tada zahvatio skoro čitavu Evropu, a završen je potpisivanjem Vestfalskog mirovnog ugovora 1648. u Osnabriku i Minsteru. Mnogi istoričari smatraju da je tada počela nova era međunarodnih odnosa.
Poseta Osnabriku bila je prilika i za svojevrsni čas istorije koji je održao dr Dragić.
– Mladi Srbi su posetili i Baraku 35 (koja je jedini autentični spomenik logora iz Drugog svetskog rata na mestu gde se nalazio oficirski logor OFLAG VI C) , gde sam im ispričao istoriju ovog mesta, pokazao im gde su nekada bili naši zarobljeni oficiri iz perioda 1941-1945. Imali smo i lep obilazak Srpske pravoslavne crkve u Osnabriku, gde nas je otac Marinko Rajak srdačno dočekao – rekao nam je Dragić.
Gosti su bili i aktivni učesnici liturgije u hramu Svetog Georgija u Osnabriku. Pojao je hor “Sveti Đorđe” iz Bijeljine pod rukovodstvom Biljane Jefemić.
Posle liturgije Novica Andrejić, predsednik crkvene opštine u Osnabriku pri hramu Svetog Georgija, održao je kratko predavanje o istoriji crkve, naglašavajući važnost ove bogomolje koja je prvi naš hram sagrađen u Nemačkoj. Andrejić je gostima iz Srema i Semberije preneo i da su ispod crkve sahranjeni srpski oficiri iz Drugog svetskog rata. Bio je to zaista zanimljiv i emotivan trenutak, utisak je svih učesnika.
Prijemi
Gostima su upriličeni i prijemi na visokom nivou. U Hanoveru prijem u parlamentu Donje Saksonije gde ih je primila Sabine Tipelt, potpredsednica parlamenta. Zatim u Osnabriku u Gradskoj kući kod gradonačelnice Katarine Poeter.
Puna radosti je bila poseta Berzenbriku, gradiću koji se nalazi nedaleko od Osnabrika i koji je grad pobratim Rume. Tamo ih je primio gradonačelnik Mihael Vernke, a na poklon je, već po tradiciji, dobio lubenice iz Srema.
Donacija
Novica Andrejić, predsednik CO Osnabrik, u ime Crkvene opštine je uručio organizaciji Gradimo mostove donaciju od 400 evra i obradovao sve, a dr Dragić je izrazio veliku zahvalnost u ime svoje organizacije.
Pesma
U Crkvenom domu pri hramu Svetog Georgija nastavljeno je druženje gde se uz bogatu trpezu koju je pripremilo Kolo srpskih sestara muziciralo i pričalo. Sve simpatije su pripale bliznakinjama Ani i Mariji i maloj Greti koje su otpevale pesmu “Pomozi nam, Bože dragi”.