Svaki osmi Nemac učestvovao bi u protivmuslimanskom protestu kad bi se održavali u njihovim mestima, pokazala je anketa objavljena na Novu godinu. Istraživanje pokazuje da u Nemačkoj, kao i u drugim članicama Evropske unije poput Velike Britanije i Švedske, raste potpora strankama i pokretima koje računaju na bojazan birača da su vodeći političari preblagi u pitanjima vezanima uz useljeništvo.
Pojedini pripadnici hrišćansko-demokratskog bloka savezne kancelarke Angele Merkel strahuju da bi mogli izgubiti podršku u korist evroskeptične stranke Alternative za Nemačku koja se usredsredila na problem useljavanja i čiji mnogi članovi podržavaju protestni pokret Patriotski Evropljani protiv islamizacije Zapada (PEGIDA).
PEGIDA nedeljno organizuje skupove u Drezdenu na istoku zemlje, a na njenom skupu 22. decembra učestvovalo je više od 17.000 ljudi. Manji skupovi održani su u drugim mestima, a PEGIDA namerava da proširi skupove i na druge gradove.
Merkel je u novogodišnjoj poruci pozvala Nemce da okrenu leđa čelnicima PEGIDA, nazvavši ih rasistima punim mržnje i ustvrdivši da u Nemačkoj, najvećem evropskoj privredi, ljudi koji beže od sukoba i ratova moraju biti dobro došli.
Poslednje istraživanje koje je sprovela agencija Forsa za nemački časopis "Štern" na uzorku od 1.006 ispitanika pokazalo je da bi 13 posto Nemaca učestvovalo na protivmuslimanskim skupovima kad bi se održavali u njihovoj blizini. Prema istom istraživanju, 29 odsto njih veruje da su ti protesti opravdani zbog uticaja islama na život u Nemačkoj.
Dok dve trećine ispitanika veruje da je bojazan od islamizacije Nemačke preterana, mnogi Nemci zabrinuti su zbog broja tražitelja azila koji pristižu u njihovu zemlju, među kojima su mnogi iz Sirije.
Nacističko nasleđe
Delom zbog nacističke prošlosti zemlje, nemački propisi o azilu među najliberalnijima su u svetu. Broj tražilaca azila u Nemačkoj u 2014. popeo se na 200.000, četiri puta više od 2012. Broj useljenika dostigao je najviši nivo u poslednje dve decenije.