Međutim, nemačka privreda nije uopšte idilična i zapravo srlja u recesiju koja će neminovno imati velike posledice za čitavu Evropu. Štaviše, nemački stručnjaci tvrde da "samo čudo može da spasi Berlin nove recesije".
Ogroman rizik– Rizici po nemačku ekonomiju sve su veći . Ako su rezovi jedini način da se postigne uravnoteženi budžet, to bi gurnulo privredu u recesiju, a onda bi taj cilj na neko vreme trebalo odložiti i povećati javnu potrošnju – kaže Marsel Fracšer iz berlinskog DIV ekonomskog instituta. |
U avgustu je nemački izvoz potonuo 5,8 odsto, najviše od januara 2009. godine, pokazali su juče objavljeni podaci. Pre toga objavljeno je da su industrijske narudžbe, kao i proizvodnja u istom mesecu pale po najvećim stopama još od finansijske krize 2009.
– Usporavanje rasta privrede u svetu i nesigurnost zbog ukrajinske krize glavni su razlozi pada izvoza. Nemačkoj privredi je potrebno malo čudo da bi izbegla recesiju do kraja godine – kaže Karsten Brzeski, ekonomista u ING.
Prema uglednom nemačkom Ifo institutu, poslovno poverenje pada pet meseci zaredom, dok je indeks industrijske aktivnosti u Nemačkoj u septembru pao po prvi put nakon 15 meseci. Stručnjaci se slažu da je glavni uzrok problema "nerazumna" štednja i patološki strah Nemaca od inflacije. Samim time, jedini izlaz iz recesije je da se taj ogroman ušteđeni novac investira i troši, ne bi li se pokrenula privreda.
Kancelarka Angela Merkel je pod sve većim pritiskom i unutar zemlje, a ne samo od strane niza zemalja eurozone, MMF i Evropske centralne banke, da odustane od strogih mera štednje. Svi oni pozivaju Berlin da iskoristi fiskalni prostor za podsticanje ekonomije kroz smanjenje poreza i povećanje investicija u obnovu puteva, železničkih pruga, energetsku i telekomunikacijsku mrežu. Ali, Merkelova odlučno uzvraća na te pozive s "ne", jer vlada i dalje glavnim prioritetom smatra ‘crnu nulu’ – uravnoteženi budžet u 2015. godini.