Posle više od godinu dana pauze zbog pandemije korona virusa, u hramu Vaskrsenja Gospodnjeg u Frankfurtu nastavljeno je ikonopisanje. U unutrašnjosti svetinje na Galusu ponovo su visoke skele, ovaj put pokraj desnog zida broda crkve, a negde pri vrhu skele je i majstor živopisa Rade Sarić koji tiho i sa velikim strpljenjem ukrašava zidove.
– Nastavljamo radove iako nije baš idealno vreme za to. Planiramo da se radi do proleća, ali to sve zavisi od situacije i mera koje se budu donosile u ovoj zemlji – kaže nam freskopisac Rade.
Oslikavanje zidova je počelo pre nešto više od tri godine i Rade ocenjuje da je do sada urađeno dosta.
– Završen je kompletan oltarski deo i bočni zidovi oko ikonostasa. Urađene su scene Vaskrsenja Hristovog, Silazak Svetog Duha na apostole, Blagovesti i scena Sretenja Gospodnjeg. Ispod je završen red svetitelja u medaljonima i red svetitelja u celim figurama. To je, po slobodnoj proceni, oko polovine ikonopisa od ukupno planiranog. Trenutno radimo bočni, desni zid broda crkve i nalazimo se u fazi oslikavanja velike kompozicije koja je posvećena srpskim vladarima svetiteljima iz dinastije Nemanjića. Tu je predstavljen Gospod koji blagosilja Nemanjiće i anđele koji im spuštaju vladarske krune na glave. Izobražavaju se Sveti Sava, Sveti Simeon, Sveti Stefan Prvovenčani, Sveti kraljevi Vladislav, Dragutin, Milutin i Stefan Dečanski, Sveti car Lazar i Sveti despot Stefan Lazarević – detaljno objašnjava sagovornik “Vesti”.
On navodi da će sve to biti oslikano na jednoj površini od nešto više od 60 kvadratnih metara koja je ispresecana prozorima koji na neki način diktiraju izgled kompozicije.
– Kada bude završen gornji deo, prelazimo bliže podu, gde će biti kompozicija rođenja Hristovog i nastaviće se red svetitelja koji će se produžiti sve do galerije. To su planovi do završetka zida sa desne strane, a za dalje ćemo videti u zavisnosti od situacije – navodi Rade Sarić.
Sarić se vratio u Srbiju u vreme kada su u Nemačkoj uvedene vanredne mere i od tada je kako sam kaže mnogo posla završeno.
– Primetio sam da je u periodu od kada sam otišao, ovde nastavljeno da se radi i mnogo je učinjeno na uređivanju i ulepšavanju crkve iako situacija nije išla naruku neimarima. Vidim da je urađen kompletan pod od mermera, vizantijski pojas je završen i veliki je ukras crkve, na svečanoj sali su gotovo svi grubi radovi završeni, prozori postavljeni i dosta instalacije je izvedeno. Krst za krov crkve je takođe već ovde, a čuo sam da će uskoro i stasidije da se postave.
Otac Simon Turkić je zadovoljan što je nastavljeno ikonopisanje i za “Vesti” ističe da freske oživljavajući i ulepšavajući hram preobražavaju i nas.
– Zato imamo veliku radost i podršku svih vernika u našoj crkvi u Frankfurtu, a mi smo zahvalni našem episkopu Grigoriju na podršci i blagoslovu – ističe otac Turkić.
Molitva za ceo grad
– Verni narod se raduje novim ikonopisima ali se raduju i naši prijatelji evangelisti, od kojih smo pre tačno devet godina kupili crkvu. Nedavno su posetili naš hram i bili oduševljeni onime što smo u ovom periodu uradili. Bili su vrlo prijatno iznenađeni kada smo im pokazali živopisanu Bogorodicu na platnu koja će nešto kasnije biti postavljena na pirg (zvonik). Freska nosi ime Zaštitnica Frankfurta (Frankfurter Schutzpatronin). Rekli smo našim prijateljima evangelistima da se mi ovde u našem hramu u svakoj molitvi molimo i za grad u kome živimo. Freske su sada već, a tek će biti ponos naše crkve i vernika i zato sam Bogu zahvalan što nam je poslao Rada Sarića, freskopisca, a još više čoveka – kazao nam je otac Turkić.
Bogorodica na zvoniku
Dok su radnici montirali visoku skelu Rade Sarić nije sedeo skrštenih ruku:
– To vreme sam iskoristio da postavim na platnu kompoziciju Bogorodice koja štiti našu crkvu i u pozadini panoramu grada Frankfurta. Ta ikona će biti montirana na zvonik koji je u međuvremenu obložen kamenom, a ostavljen je prostor za Bogorodicu kao zaštitnicu ovog grada. Na ikoni se vidi Gospod, koji je u centru, zakriljuje našu crkvu na Galusu, a Bogorodica svojim plaštom zakriljuje celu panoramu grada Frankfurta. Tako da je grad prizvan spasenju. Postavljanje na zvoniku će biti, najverovatnije, na proleće kada budu vremenski uslovi bili dobri – rekao je Rade Sarić.