Beoinfo
Otkriven na Savindan: Građani fotografisali spomenik

Srbi žive u različitim državama, ali pripadaju istoj porodici, poručio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić na ceremoniji otkrivanja spomenika Stefanu Nemanji i istakao da nikome neće dati da im to oduzme.

– Jedna od najvažnijih priča je istina o jedinstvu našeg naroda. Ma koliko pokušavali da nas razdvoje, mi Srbi danas znamo koliko je važno da budemo jedno i jedinstveno biće, da budemo uvek zajedno – kazao je on.

Spomenik velikom županu je, prema Vučićevim rečima, “svojevrsna tačka na kraj jedne priče, one o ratovima i ponovnom uzdizanju”.

– Nemanja je živeo u svim nekadašnjim srpskim zemljama, svuda na svom putu gradio je crkve i hramove. Osnovao je Hilandar. Kao veliki župan Raške svaku odluku sprovodio je snažno. Počinje nova priča u Srbiji koja raste, a koja se vidi u kulama, bolnicama… Sve ovo su zadužbine naše budućnosti – poručio je Vučić u prisustvu srpskog i državnog vrha Republike Srpske, kao i političkih predstavnika Srba iz Crne Gore i Makedonije i velikog broja građana na svečanosti u blizini zgrade stare Glavne železničke stanice, koja će biti pretvorena u muzej srpske istorije, posvećen dinastiji Nemanjić.

Vučić je naveo da je to spomenik velikom županu, ali i Srbiji, dodajući da su Srbi do Stefana Nemanje bili pleme, a od Nemanje do danas državotvorni narod, pa zato vladar drži mač, kojim je pravio i gradio, pa čuvao i štitio. Dodao je i da “smo do Nemanje bili kultura oponašanja i prevođenja, a od njega kultura kreacije, hraniteljstva i pisanja, što simbolizuje Hilandarska povelja” u Nemanjinoj drugoj ruci.

– Imali su Srbi Vojislavljeviće, Vukanoviće, Vlastimiroviće, župane, kraljeve i svece pre Nemanje. Da je Srbiji podario samo Svetog Savu ili samo Stefana Prvovenčanog, mnogo bi podario, ali podarivši obojicu, podario je Srbiji jaku i prvi put centralizovanu državu, suvereni prostor između Istoka i Zapada – poručio je Vučić.

Osvrnuo se i na prethodni period, u kojem “smo se trudili da Srbiju podignemo iz pepela, da obnovimo i izgradimo pruge i puteve”.

– Ali, i da pokušamo da vratimo veru u sebe, u mogućnosti i snagu srpske države. Uspeli smo da postignemo najvažnije – da ekonomski oporavimo zemlju, nacionalno da odbranimo, a duhovno da povratimo i uzdignemo – zaključio je predsednik Srbije.

U obraćanju okupljenima srpski član i predsedevajući Predsedništva BiH Milorad Dodik istakao je da je ponosan na veličanstveni spomenik, koji svedoči o borbi srpskog naroda za očuvanje i stvaranje svoje države.

– Danas svi Srbi odaju poštu velikom ujedinitelju srpskog naroda veličanstvenim spomenikom. Srbi su davno naučili da bez borbe nema države. Ovaj spomenik je znak našeg odnosa prema tome – kazao je Dodik i poručio da će spomenik vekovima svedočiti o tome kako se stvara država, ali i o težnjama Vučića da ujedini tradicionalno i moderno.

Naveo je da svaki dan nalazi dovoljno razloga i ponosa što pripada svom srpskom narodu, poručivši da je važno “da danas budemo ujedinjeni”.

– Neka živi Srbija, Srpska i srpski narod, gde god se našao – poručio je Dodik.

Na svečanosti je putem video-bima emitovan film o Stefanu Nemanji i nastanku spomenika, a potom je odigrana predstava, u kojoj su učesnici bili obučeni kao srednjovekovni vitezovi, dok su, uz muziku tog doba, dojahali konjanici.

Posle svečanog otkrivanja spomenika na Savskom trgu, najavljenom ranije kao novom centru grada, sa svih beogradskih crkvi zvonila su zvona, a spomenik je osvetljen.

Kultura rođena iz vizantijske

Spomenik, visok 23 metra i težak 68 tona, delo je ruskog vajara i akademika Aleksandra Rukavišnjikova. Srpski vladar je postavljen na “napukli vizantijski šlem”, koji se na četiri kraka oslanja na zemlju, odakle se pomalja vladarsko žezlo. Autor je rekao da postament pokazuje kontinuitet srpske kulture, koja je rođena iz vizantijske. Opisujući rad na spomeniku, vajar je rekao da je njegovo delo nastalo posle mnogo pročitanih knjiga o velikom županu.

– Ne možete da prikažete čoveka, a da ga niste zavoleli – istakao je Rukavišnjikov.

Velika priča o nama

– Spomenik je veliki zato što je velika priča o nama, težak zato što je priča o nama često bila teška, lep koliko je lepa priča o nama. Spomenik je prvenstveno priča o nama, o tome ko smo bili, gde smo bili, šta smo radili, šta smo danas i šta hoćemo da budemo – naveo je predsednik Vučić.

On je istakao da je srećan što je u blizini spomenika hram posvećen Nemanjinom sinu Svetom Savi.

– Za kratko vreme uspeli smo da izgradimo i oslikamo mozaik u najvećem pravoslavnom hramu. Tako ćemo obnoviti i Hilandar – poručio je predsednik Srbije.

Zagledani preko Drine

Milorad Dodik je kazao da se na svakom koraku u Srbiji vidi napredak.

Istakao je da se Srpska se oslanja na Srbiju i da je zahvalan predsedniku Aleksandru Vučiću na razumevanju.

– Današnja Srbija je napredna i jaka i mi koji živimo u Republici Srpskoj smo stalno zagledani preko Drine – poručio je Dodik.

Patrijarhove reči

Na svečanosti je putem video-bima emitovan snimak blaženopočivšeg patrijarha SPC Irineja. Prikazana je njegova poruka da je Stefan Nemanja bio među vodećim državnicima tog doba i znao je šta znači crkva za jedan narod.

– Treba da se ugledamo na velike pretke, imamo divne i velike primere. Na nama je da prihvatimo taj put i orijentaciju života i da dostignemo veličinu bar približnu onoj koju su imali naši preci – govorio je patrijarh.

Borio se za narod i državu

Pola života Nemanja je proveo boreći se za jedinstvo naroda i njegovu državu. Bio je darežljiv prema sirotinji, moćni ratnik svoje zemlje i milosrdni čovek, opisano je u filmu o utemeljivaču srpske države.

Potpredsednik SANU Ljubomir Maksimović rekao je da je Nemanja postavio idejne osnove za stvaranje moderne države i nezavisne crkve.