Diplomatskom ofanzivom nemačka vlada već nekoliko sedmica nastoji da spreči širenje ruskog uticaja na Balkan, piše Kelniše rundšau.
U tekstu pod naslovom “Užurbana diplomatija” list prenosi da je nemačka ministarka odbrane Kristine Lambreht, nakon susreta sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, pozvala Beograd na promenu kursa kada je reč o sporu sa Kosovom, kao i na odlučniju saradnju sa EU:
“U razgovoru je bilo jasno da su mir, sloboda i teritorijalni integritet zajedničke vrednosti“, piše nemački list.
„Ona (Lambreht) je pozdravila to što je Srbija jasno osudila ruski napadački rat u Ukrajini”.
Pred Srbijom su teške odluke, piše Kelniše rundšau, i ovako opisuje odvojene razgovore Vučića i premijera Kosova Aljbina Kurtija sa nemačkim kancelarom Olafom Šolcom u Berlinu:
„Njih dvojica su predstavnici jednog nerešenog, trajnog konflikta koji se u izvesnoj meri dešava u dvorištu Evropske unije. (…) Sukob tinja i u nekom trenutku bi mogao ponovo da bukne. Šolc je u Berlinu istakao da je napredak u vezi s tim pitanjem od ’velike važnosti’ za članstvo u EU, kojem obe zemlje teže“, piše nemački list.
Povodom posete nemačke ministarke odbrane Kristine Lambreht Beogradu, Prištini i Sarajevu list Frankfurter algemajne cajtung donosi tekst pod naslovom „Visokofrekventa diplomatija na Balkanu“. U tekstu se najpre podseća na ratove u Bosni i Hercegovini i na Kosovu, a zatim postavlja i pitanje: „Da li je sve to gotovo ili Rusija sada postavlja nove fitilje na balkansko bure baruta? U Berlinu i Briselu raste zabrinutost“.
Nemački list piše da se u Sarajevu napetosti vidno povećavaju, da Republika Srpska preti da će napustiti BiH, kao i da već dve godine nema državnog budžeta. Situacija je, ocenjuje se, toliko napeta, da je mirovna misija EUFOR Altea sredinom februara aktivirala svoje vojne rezerve i poslala više naoružanih jedinica u BiH.
Frankfurter algemajne cajtung ocenjuje da je ruski uticaj u Bosni i Hercegovini i dalje jak preko Republike Srpske, sa većinski srpskim stanovništvom, kao i zbog prava glasa koje ta zemlja ima u Savetu bezbednosti.
Kada je reč o Srbiji, list prenosi da se ta zemlja nije priključila sankcijama protiv Rusije, ali da jeste u Ujedinjenim nacijama podržala rezoluciju kojom se osuđuje napad na Ukrajinu. Podseća se i da su, nakon početka rata, u Beogradu održane proruske demonstracije, kao i da je predsednik Vučić prethodnih godina intenzivno negovao veze s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.
„Srbija istovremeno teži priključenju EU i moglo bi se reći da je vreme da se odluči“, piše frankfurtski list, ali ujedno dodaje da u međunarodnoj zajednici ocenjuju kako je Vučićev interes da se Republika Srpska otcepi – mali.
Tokom posete Beogradu, nemačka ministarka Lambreht je na putu od aerodroma do centra grada prošla pored mosta na kome je crnim slovima ispisano „Kosovo je Srbija“ i ta poruka ne zaobilazi nikoga ko je u zvaničnoj poseti Beogradu, piše Frankfurter algemajne cajtung.
Dogodine u Prizrenu !!!!!!!!!
Vlad,
Imas vece sanse da dobijes loto.
Dace Bog
Kao turist ali ti mozes kad hoces u prizrenu jer si stanovnik drzave Kosova tatko i majka ti primaju penzije ovde sta luperdas bez veze
Kako god okrenes, bice rata! Sto pre to bolje za nas. Nemci sve podpiruju i u BiH i na KiM. A za sve sto rade okrivljuju Rusiju; i to je zvanicna EU politika.
Za takvu tvrdnju nije potrena mudrost. Nemci trenutno imaju druge probleme, jer nisu slobodni i jos su podeljeni. Sve najmanje zavisi od Srbije. “Najpametniji”, cesto nepismeni preci, sve su izrezirali i nesvesno pripremili novog Carnojevica. Moze biti da Srbi vaskrsnu, vrate se i porobe potomke izdajnika a druge proteraju.
🇷🇸☦️☦️☦️🇷🇺