Pandemija koronavirusa KOVID-19 mogla bi da traje dve godine, smatra Lotar Viler predsednik Instituta „Robert Koh“ koji je deo nemačkog Ministarstva zdravlja i bavi se procenom epidemiološke situacije u zemlji.
U ovom trenutku, prema podacima Instituta, u Nemačkoj je potvrđeno 6.012 slučajeva zaraze koronavirusom, od kojih je 13 osoba preminulo. Univerzitet „Džon Hopkins“, sa svoje strane, saopštio je da je u Nemačkoj zaraženo 7,2 hiljade ljudi, a da je umrlo 17.
– Pandemija se razvija u talasima. To znamo i to je tako. Ali koliko su brzi ti talasi? I kada će se pandemija proširiti na prognoziranih 60-70 odsto svetskog stanovništva? To može da traje godinama. Polazimo od pretpostavke da će trajati dve godine – rekao je Viler na konferenciji za medije.
Prema njegovim rečima, za tok pandemije biće korisna pojava vakcine ili neka druga „intervencija“.
– Što se pre bude pojavila vakcina, pre će moći da se ograniči ova pandemija. Ali čak i kada se vakcina pojavi, to ne znači da će se svi vakcinisati, što će biti povezano sa količinom vakcina – dodao je on.
Pandemija novog koronavirusa
Kineske vlasti su 31. decembra obavestile Svetsku zdravstvenu organizaciju o epidemiji nepoznate upale pluća u gradu Vuhan u centralnom delu zemlje. Kineski stručnjaci utvrdili su 7. januara uzročnika bolesti — to je koronavirus 2019-nCoV (2019-nCoV), koji je kasnije dobio zvaničan naziv KOVID-19.
Svetska zdravstvena organizacija 11. marta proglasila je epidemiju novog koronavirusa za pandemiju. Prvi slučajevi zaraze ovim koronavirusom zabeleženi su krajem 2019. u Kini. Više prema najnovijim podacima Univerziteta „Džon Hopkins“ u više od 150 zemalja sveta zaraženo je više od 185 hiljade ljudi, većina se oporavila, a više od sedam hiljada je umrlo.
Pratite na Sputnjiku najnovije informacije o pandemiji koronavirusa KOVID-19.