Nemačka: Vulkanski oblak ne škodi avionima!

0

 Lufthanza ponovo leti: Nebo iznad Nemačke
 

Skoro nedelju dana nebo nad Evropom bilo je blokirano zbog opasnog vulkanskog oblaka koji se širio sa Islanda. Više od 150.000 Nemaca zaposleno u aviosektoru sedelo je kod kuće. Ali od jutros je nebo nad Nemačkom ponovo otvoreno. Glavno pitanje koje sada muči i nemačke aviokompanije na gubitku i nezadovoljne putnike je:da li je uopšte trebalo zatvarati vazdušni prostor.

 

"Aerodormi su preuranjeno zatvoreni. Niko ne zna šta se zapravo dešava kada avion proleti kroz čestice pepela", izjavila je Kristina Kelek, portparolka nemačke kontrole aviosaobraćaja u intervjuu časopisu "Bild“. Ona smatra da su čestice vulkanske prašine toliko sitne da je aviosaobraćaj mogao bezbedno da se obavlja.

 

"Ipak mi smo morali da razmišljamo o bezbednosti naših putnika. Ako postoji i mrvica sumnje da je njihova sigurnost ugrožena, opet bismo zatvorili aerodrome."

 

Da li je šestodnevno zatvaranje vazdušnog saobraćaja zaista bilo potrebno – niko još ne može sa sigurnošću da tvrdi. Vazdušni prostor je zatvoren na osnovu preporuke centra u Londonu koji je uradio simulaciju vožnje aviona u oblaku vulkanske prašine.

Direktor "Lufthanze" Volfang Majrhuber takođe je kritikovao zatvaranje avioprostora.
"Trebalo je da uzmemo sa rezervom preporuke iz Londona, pogotovo što su naše test vožnje koje smo sproveli u oblaku vulkanske prašine pokazale da nema nikakvih problema u funkcionisanju aviona".

Naime, Nemci su 19. aprila u mali avion tipa “falcon 20” postavili uređaje za merenje koncentracije čestica vulkanskog pepela u vazduhu. Avion u kojem su bili stručnjaci za atmosfersku fiziku uzleteli su na visinu od oko 10.000 metara da bi prikupili podatke o vulkanskom oblaku.

 

Rezultati te test vožnje pokazali su da u vazduhu nema većih čestica vulkanske prašine koje bi mogle da ugroze saobraćaj… Istraživači su potvrdili da se u vazduhu nalaze čestice pepela koje se mogu uporediti sa peskom iz Sahare, koji se povremeno pojavi nad nemačkim nebom, ali ne stvara nikakakve probleme avionima. 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here