Usred rata u Ukrajini, evropski lideri sve češće govore o bržem pristupanju našeg regiona Uniji. Ovo je trenutak buđenja za Evropu, trenutak kada treba oživeti proces proširenja sa zemljama Zapadnog Balkana, rekao je Žosep Borelj prilikom nedavne posete Sarajevu, Tirani i Skoplju. Prethodno je i u Beogradu bila šefica nemačke diplomatije s porukom da nismo zaboravljeni.
Nema brze trake – jasni su bili lideri Evropske unije kada je Ukrajina podnela zahtev za članstvo, petog dana rata.
O dometu ukrajinske, ali i moldavske i gruzijske aplikacije govori i njen odjek – Evropljani su pokazali solidarnost i pokrenuli polemiku. Istovremeno, u region Zapadnog Balkana požurila je šefica nemačke diplomatije. Glavna poruka bila je – Niste zaboravljeni.
– Poseta Analene Berbok se tumači kao jasan signal zvaničnog Berlina da neće dozvoliti rusko mešanje na Balkanu i kao jasna poruka zemljama da to što je Ukrajina podnela zahtev ne znači da će ih Ukrajina preskočiti – kaže Nenad Raičević, dopisnik RTS-a iz Nemačke.
U stvarnosti, to bi moglo da se pretoči u početak pregovora za Skoplje i Tiranu, otvaranje novog klastera 3 za Beograd, finansijsku injekciju za sve.
– Zasad se nije čula reakcija Francuske i Holandije, koje su do sada bile najveći kočničari bržeg evropskog puta ovog regiona i njihova reakcija se može očekivati najranije posle francuskih predsedničkih izbora – ocenjuje Raičević.
Šta kažu Francuzi
Ali Zapadni Balkan ni u kampanji, ni mimo nje, u Francuskoj nije tema. Naprotiv.
– U Francuskoj postoji otvoreno protivljenje bilo kakvoj integraciji država tzv. Zapadnog Balkana u EU. To protivljenje se reflektuje i među građanima, ali i političkom elitom. Uzimajući u obzir da nema ozbiljne agende o integraciji, odnos prema našem regionu usmeren je na jačanje političke sfere uticaja – rekao je Ivica Mladenović, urednik srpskog izdanja “Mond diplomatika”.
Međutim, pri preuzimanju predsedavanja Uniji, Makron je govorio o članstvu u razumnom roku, za razliku od najčešće formulacije – evropska perspektiva. Za jun je zakazao i regionalni samit.
Nema gledanja kroz prste
Uprkos retorici, izveštava dopisnik RTS-a, u Briselu nema signala da bi sve zemlje progledale “kroz prste” iz geopolitičkih razloga.
– Prema diplomatskim izvorima, za mnoge zemlje članice bi neusklađenost Srbije sa spoljnom politikom EU i sankcijama prema Rusiji moglo da postane crvena linija i da spreči otvaranje novog klastera u junu ili kasnije. Jedan od novih odlučujućih faktora u pregovorima i novi blokirajući faktor – ističe dopisnik RTS-a iz Brisela Dušan Gajić.
Srbija je u delikatnoj poziciji, ocena je šefa delegacije EU. U usklađivanju sa spoljnom politikom Brisela, ključna reč je – postepeno. Obazrivo – savetuju diplomate. Teško je odgovoriti na zahteve da se uvedu sankcije, a da nas to ne košta debelo.
– To je nešto što mislim da se shvata u EU, jer mi moramo, ako želimo da postanemo članica, da i svoju spoljnu politiku uskladimo sa EU. Međutim, treba biti razuman i to raditi postepeno. Mislim da se to može uzeti kao momenat obostranog sazrevanja i našeg da to moramo učiniti i njihovog da to ne možemo učiniti preko noći – rekao je prof. Ivo Visković, nekadašnji ambasador Srbije u Nemačkoj i Sloveniji.
Možda ne preko noći, ali da za brzu pristupnu perspektivu. Izjasnili su se nemački i austrijski kancelar. Protiv su odugovlačenja koje region čini ranjivijim. I od visokog predstavnika Žosepa Borelja poruka koja nagoveštava i šanse i izazove – za proširenje Unije – ovo je kritičan trenutak.
A sto se vi mesate ovde jos od SFRJ?
Svabe nemaju hrane to je razlog???
A ko ste vi vi da odlucujete o Balkanu! Zasto se vi mesate? Ostavite vi nama Balkan kome pripada!
Za Srbiju je vazno da jaca svoju privredu ,da mozda jednog dana
udemo i mi u EU sa dobrih pozicija .Za sada Srbija ide u kontra smeru za razliku od ostalih .Sretan put!
Mnogo su jaki, nego prvo pitajte Amere, da ne bi nešto pogrešili!
сва дешавања овде у XX и XXI веку су последица намачког мешања у XIX веку… све су они подстакли и организовали…
Rusija je vec odavno na Balkanu.Steta sto je pijani Jeljcin bio njen prvi predsednik. Jos veca steta je sto se Sovjetski Savez raspao, sto je zid pao i sto se desio bratoubilacki rat. SFRJ nije odgovarala ni Nemackoj , ni US, ni Francuskoj, ni Velikoj Britaniji. Bila je u tranziciji, ali ye sile nisu zelele Jugoslaviju od Djerdapa – pa do Triglava. Nego napravi rat, daj ove nam “republicice i ljude da se pokolju. Pa cemo ovako raskomadanu, prvo germano-zmajceke, pa ‘rvatsku, u EU – a za ostalo cemo videti. Puno je krvi proliveno – radi koga? Zbog cega? Kao i uvek: da bogatiji postanu jos bogatiji a sirotinja jos vise sirotinja.
Ko vas sta vise pita,a vec ponestaje hrane pa sad da muzete Srbiju mozete samo da nas povucete ta onu stvar.