Iako se često pominjalo da kada je u pitanju temperamentnost, postoje brojne predrasude kada su ljudi sa ovog područja u pitanju, stručnjaci objašnjavaju da je dokazano da ako se ide po vertikali sever-jug, svi južnjaci imaju izraženiji temperament. Tako su Balkanci slični i ljudima sa Pirinejskog i Apeninskog poluostrva, tvrdi ”Telegraf”.
Prema rečima psihoterapeuta Zorana Milivojevića, balkanski temperament najbolje je još davno predstavio Jovan Cvijić opisavši kako je muškarcima sa ovog područja jako bitna čast i da ”im je u krvi da dominiraju”. Navodi i da uz takav tip muškaraca ide i odgovarajuća žena.
”Iako se možda čini da nije tako, takav tip muškaraca postoji i danas i to u otvorenom i prikrvenom obliku. Muškarci koji žive na planinama, npr, svoju dominaciju pokazuju u otvorenom obliku, dok su oni u gradovima najčešće prikriveni”, smatra Milovojević.
On objašnjava i da takav muškarac ima određene prednosti – žena pored njega može biti pasivna, ona ne donosi odluke, već se uglavnom bavi decom i porodicom. Iako ovaj sistem izgleda prevaziđeno, on postoji u velikom broju zemalja u svetu, kaže Milivojević.
Bio ovaj sistem dobar ili ne, slike mačo tipa koji u kafani zna da popije, a kod kuće je njegova ”prva i poslednja” sve se ređe mogu videti. Muškarci su se povukli i više ni sami ne veruju u pojam mačoizma.
”U moderno doba rodne uloge su se potpuno raspale, više nema podele na muške i ženske poslove. Žene su uspele da dokažu da su podjednako sposobne, ali su se našle u problemu da nađu muškarca koji je istovremeno i inetligentan, džentlmen, romantičan, ali i mačo”, smatra Milivojević i dodaje da je ”mačo danas karikatura s akojim izlaze sponzoruše i striptizete”.
Slično objašnjenje ima i psiholog Žarko Korać koji takođe smatra da je ”mačo” nestao sa obrazovanjem i emancipacijom žena.
”Mačo tip koji dominira ženom danas ne postoji. Žene su danas dovoljno sposobne da mogu da rade isto što i muškarci”, smatra Korać.