Nemačka vlada demantovala je navode o "tajnom planu" kancelarke Angele Merkel i ruskog predsednika Vladimira Putina za okončanje ukrajinske krize.
Kako je prethodno jedini objavio britanski "Independent", po tom planu bi Evropa priznala Krim u sastavu Rusije, u zamenu za sigurno snabdevanje ruskim gasom.
– Taj izveštaj je neosnovan – rekla je juče tabloidu "Bild" zamenica portparola nemačke vlade Kristijana Virc. List dodaje da se i u krugovima nemačke diplomatije govori o tome kako se o navodnom planu ništa ne zna.
Nemačka štampa piše da nije jasno ko je takve informacije dostavio "Independentu" i da nemačke bezbednosne službe ne isključuju mogućnost da bi Amerikanci mogli da budu izvor te (poturene) informacije.
Ipak, ukazuje se da list "Independent" pripada ruskom oligarhu Aleksandru Lebedevu koji je, "do duše, kritičar Kremlja, ali ipak puno poslova pravi sa Putinovim aparatom moći".
Šef ukrajinske diplomatije Pavle Klimkin je za "Bild" izjavio da taj plan, i ukoliko bi postojao, ne bi mogao da funkcioniše. "Krim jeste i ostaje ukrajinski i s tim se ne može trgovati", rekao je šef diplomatije.
Ono što pojedini politički analitičari navode kao glavni problem u navodnom nemačko-ruskom planu jeste priznavanje prvo nezavisnosti, pa onda i ulaska Krima u sastav Rusije. Procenjuje se da bi to za Vašington bilo teško prihvatljivo. Analitičari se slažu da do sada niko nije ponudio ništa bolje za rešavanje ukrajinske krize, koja je kulminirala padom boinga i novim sankcijama.
Prema dogovoru (koga se sada svi odriču), regija koju trenutno drže proruske snage dobila bi određenu autonomiju, a ukrajinski predsednik obavezao bi se da Ukrajina neće ući u NATO.
Analitičari procenjuju da (ukoliko su navodi o postojanju plana tačni) to znači da Berlin i Moskva rade Vašingtonu iza leđa i da bi SAD mogle da "miniraju" takvo rešenje, a nove sankcije su korak u tom pravcu.
Merkelova posrednik Pokušaji nemačke kancelarke da posreduje između Putina u ukrajinskog predsednika Petra Porošenka, obustavljeni su posle udesa malezijskog aviona, piše "Independent". Ali, dobro upućeni izvori juče su za britanski list rekli da je "nemački mirovni plan još uvek na stolu i da se očekuje da će pregovori biti nastavljeni po okončanju istrage o uzroku pada aviona.
Britanac sve negira Portparol britanskog ministarstva spoljnih poslova rekao je da nema saznanja da se vode bilo kakvi pregovori i dodao da je malo verovatno da bi SAD ili Britanija pristale da priznaju Krim u sastavu Rusije.
|