Nema smene zbog lopovluka?!

0

Odgovarajući na pitanja poslanika, premijer je rekao da pritisaka na rad revizora nije bilo i da su propusti uglavnom nasleđeni
 

Revizor je nedavno podneo 19 prekršajnih prijava kojima je obuhvaćeno šest sadašnjih i pet bivših ministara.

 

Mirko Cvetković se predomislio. Prvo je nameravao da, posle izveštaja revizora, smeni odgovorne ali je nakon toga, kako kaže, pošto je bilo jasno da prekršaji nisu činjeni iz lične koristi, utvrdio da otkriveni propusti i nisu dovoljan razlog.

 

Lider naprednjaka Tomislav Nikolić na sednici ništa novo nije saznao jer je, kako kaže, sve što je čuo od premijera mogao da sazna i od konobara.

Nikolić je rekao da sednicu koju su poslanici čekali pet meseci kada je revizor trebalo da kaže ko od predstavnika vlasti treba da ide u zatvor nisu dočekali, već su od revizora saznali koliko je neki ministar u kafani potrošio za ručak.

”Nas interesuje što propada ova zemlja, što ovo malo budžeta ministri troše kao da nemaju nikakvu kontolu“, rekao je Nikolić.

"Do toga (smene ministara) nije došlo jer se pokazalo da nije postojao osnov za podnošenje krivičnih već samo prekršajnih prijava", rekao je Cvetković u Skupštini Srbije.

 

On je rekao da je većina prekršaja koje je utvrdila DRI prilikom kontrole budžeta za 2008. godinu bila "proceduralna ili nasleđena, što nije bio osnov da bilo ko da ostavku ili bude smenjen".

 

Poslanik LDP-a Slobodan Maraš podsetio je premijera da je zbog nepravilnosti u javnim nabavkama petoro direktora domova zdravlja u zatvoru.

 

“Ja ne znam oko tih koji su u zatvoru ali potpuno je pogrešna analogija koju upotrebljavate – neko je prošao kroz crveno, a neko nije vezao pojas”, ocenio je Cvetković.

 

Premijer je rekao da se od 55 primedbi revizora 38 odnosi na prethodnu, a 17 na sadašnju Vladu. I državni revizor Radoslav Sretenović potvrđuje da pritisaka nije bilo ali, kako je izjavio, o sopstvenom izveštaju ne može da da mišljenje jer nije bilo mogućnosti da se obuhvate svi budžetki korisnici.

 

Bilo je još nezadovoljnih. Tako su na samom početku sednice, salu napustili poslanici DSS-a. Šef poslanika DSS-a Miloš Aligrudić tvrdi da je sednica montirana.

"Vladajuća većina ima unapred pripremljena pitanja na koja će odgovarati ministri iz vlade. Jedni će druge servisirati i dobiće besplatnu konferenciju za novinare produženog trajanja koju održava poslanička grupa Za evropsku Srbiju“, rekao je Aligrudić.

Neuobičajeno mlaku raspravu povremeno su razmrdavala pitanja poslanika opozicije. Lidera LDP-a Čedomira Jovanovića zanimalo je kada će javna preduzeća vratiti 150 miliona evra koja im je Vlada pozajmila iz privatizacionih fondova.

 

Ministarka finansija Diana Dragutinović odgovorila mu je da je to praksa zaostala iz devedesetih i da u 2008. nije bilo pozajmica.

 

“Davanje pozajmice je bio i vid pristika Vlade na određeno javno preduzeće da se restruktuira. Takođe, mi smo tehnički mogli da otpišemo te pozajmice jer su pozajmice davane PIO fondu, ‘Jatu’, Železnici, ali ko zna, u procesu restrukturiranja možda se pronađu izvori iz kojih će se ta sredstva vratiti”, rekla je ona.

 

Pitanja za premijera i ministre imali su i poslanici vladajuće većine. Tako se na primer dogodilo da su poslanici SPS-a dobijali odgovore od svog stranačkog kolege – Žarka Obradovića, dok je Dragoljubu Mićunoviću stvari pojašnjavala partijska koleginica Diana Dragutinović.

 

 

Portparol Demokratske stranke Jelena Trivan ocenila je da je razmatranje izveštaja Državne revizorske institucije (DRI) u danu za odgovaranje na poslanička pitanja bilo jedino moguće rešenje, jer važeći zakon iz 2005. ne predviđa dostavljanje izveštaja parlamentu već samo Odboru za finansije.

"Oni koji su kreirali Zakon o DRI 2005. godine, a pre svega predstavnici Demokratske stranke Srbije, koji su danas izašli iz sale, očigledno su sa namerom pisali zakon u kome ne postoji mogućnost da DRI svoj izveštaj predstavi parlamentu“, rekla je ona novinarima u Skupštini.

"Za razliku od njih koji su hteli da sakriju istinu o trošenju buđetskih sredstava i tako kreirali zakon, mi smo hteli da građani o tome sve znaju", rekla je Trivan.

Ona je odala da će vladajuća većina u toku godine, a do sledećeg izveštaja revizora, naći način da omogući da se o tom izveštaju raspravlja u parlamentu.

"U narednom periodu imaćemo mogućnost da menjamo zakon ili da nađemo treće rešenje, ali najvažnije je da je jedino ova vladajuća većina pokazala podršku revizoru i iskren interes da se o stanju javnih finansija u javnosti razgovara", rekla je Trivan.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here