Stručnjak za Zapadni Balkan Bodo Veber izjavio je da ne postoji šansa da u Vašingtonu bude postignut sporazum koji uključuje priznanje Kosova od strane Srbije.
On je dodao da će se na tom sastanku razgovarati o ekonomskim pitanjima.
Veber je govorio o sastanku kosovskog premijera Avdulaha Hotija i predsednika Srbije Aleksandra Vučića koji je najavljen za 2. septembar u Beloj kući.
Prema njegovim rečima, Vučić će moći da potpiše bilo kakav sporazum koji mu bude ponuđen za stolom.
– Vučić će sigurno potpisati bilo koji sporazum koji mu bude predložen u Vašingtonu, čak i samo radi održavanja dobrih odnosa s administracijom, u nadi da će Tramp pobediti na izborima u novembru. Kosovo je u potpuno drugačijem položaju kada govorimo o onome što je ostalo od glavnog zapadnog saveznika pod vođstvom Trampa – rekao je Veber.
Kako je naveo, s druge strane, Hoti bi trebalo da razmisli dva puta pre potpisivanja.
– Hoti i vladajuća koalicija moraju dva puta razmisliti o tome šta će biti spremni da potpišu. Ako se radi o čisto ekonomskom dogovoru, možda bi bilo mudro taktički i potpisati to, samo da bi se izbeglo otvaranje sukoba s Grenelom i Trampom. S obzirom da nijedan od ‘sporazuma’ o kojima je Grenel pregovarao nema nikakvo praktično značenje i nijedan od njih nije obavezujući i neće se primeniti, osim u kontekstu budućeg sveobuhvatnog sporazuma – ocenio je Veber.
Međutim, istakao je da znatiželjan je da vidi kako će Hoti legitimisati svaki parcijalni sporazum potpisan u Vašingtonu, bilo da je ekonomski, nakon velikih neslaganja u Prištini posle samita u Briselu i zahteva svih političkih stranaka da se dijalog ne prebacuje na tehnički nivo.
Nemački stručnjak za Zapadni Balkan je poručio i da su kosovske političke stranke u pravu time što insistiraju, jer će povratak na tehnički nivo biti korak unazad za proces i prepreka postizanju sveobuhvatnog sporazuma.
– S pravom se ne sme dozvoliti povratak pregovora na tehnički nivo, jer je to korak unazad nivoa pregovora za sveobuhvatni sporazum – dodao je Veber.
On je ocenio da kada govori o potpisivanju ekonomskog sporazuma to znači da potencijalni ekonomski sporazum ne bi trebalo da utiče na “suverenitet i državnost Kosova”.
Veber je naveo da sastanak u Vašingtonu 2. septembra posmatra kao pokušaj da se stvori slika koja će pomoći Grenelu da napreduje u karijeri, a Trampu da pobedi na izborima u novembru.
– Sastanak koji će pomoći Trampu da se američkim biračima predstavi kao ‘onaj koji sklapa dogovore’, zasnovan na vodećem principu njegove politike da je svaki dogovor dobar posao – rekao je nemački stručnjak.
Veber je naglasio i da na sastanku 2. septembra ne može biti sličnog sporazuma onom između Izraela i Ujedinjenih Arapskih Emirata, jer postoje suštinske razlike između dva pitanja i prema njemu ne postoji šansa da bude postignut sporazum koji bi mogao da uključi priznanje tzv. Kosova od strane Srbije.
Ocenio je da će se sastanak 2. septembra u potpunosti usredsrediti na ekonomska pitanja jer, kako kako je naveo, Grenel nije uspeo da postigne politički dogovor i da sada traži lakši način za postizanje simboličnog uspeha.
Na pitanje o mogućnosti da Tramp bude na sastanku 2. septembra i o obavezi koju bi američki predsednik mogao da tako nametne stranama da potpišu sporazum, Veber je istakao da ni Trampova politička težina neće biti dovoljna da se postigne politički sporazum.
– Kao što sam već rekao, priroda problema na Balkanu je bitno drugačija, a čini se da je vreme za političko ‘rešenje’ predvođeno SAD na sreću prošlo – zaključio je Veber.