Do raspisivanja opštih izbora u BiH koji bi trebalo da budu održani početkom oktobra ostalo je manje od dve nedelje, a stvari trenutno stoje tako da se nad novi izlazak građana na birališta nadvio veliki znak pitanja jer Centralna izborna komisija BiH (CIK) za organizaciju izbornog procesa trenutno nema novca.
Ove godine dešava se istovetan problem kao i 2020. godine kada su na kraju lokalni izbori pomereni za mesec i po dana jer novac u budžetu BiH za rad CIK-a nije bio na vreme odobren. BiH još nema usvojen budžet za ovu godinu i institucije BiH rade na osnovu odluka o privremenom finansiranju koje se produžavaju svaka tri meseca, a to se radi na osnovu poslednjeg usvojenog budžeta što se desilo u godini koja nije bila izborna. CIK najavljuje da će 4. maja, po zakonu, 150 dana ranije, raspisati izbore koji bi trebalo da budu održani 2. oktobra. Međutim, ako novca ne bude do 19. maja, moraće da posegne za odlaganjem.
– CIK BiH će se striktno pridržavati zakona i rokova te su posle 19. maja, ako se ne reši pitanje finansiranja izbora, na potezu i pravosudne institucije. U Krivičnom zakonu BiH postoje izričite odredbe o tome šta ako se na protivpravan način onemogućavaju birači da ostvare svoje pravo. CIK BiH je dužan, ako smatra da je počinjeno krivično delo, da to delo prijavi nadležnom tužilaštvu – rekao je Suad Arnautović, predsednik CIK.
Ovo je u stvari direktna pretnja nadležnima u Savetu ministara koji još nisu usvojili budžet ili preciznije, ministru finansija Vjekoslavu Bevandi, koji je nadležan za izradu tog dokumenta. On je kadar HDZ-a BiH, stranke koja se žestoko zalaže za izmene Izbornog zakona BiH kako bi bilo onemogućeno preglasavanje Hrvata. U slučaju da do toga ne dođe, pojedini hrvatski političari otvorili su i mogućnost bojkota izbora. U sarajevskim političkim krugovima otezanje Bevande dovode u vezu sa tim stavom HDZ-a BiH.
Bevanda odbacuje sve optužbe.
– Očigledno je da postoji orkestriran napad na mene iz Centralne izborne komisije koja se redovno oglašava u pojedinim medijima uz tvrdnje da jedan čovek može opstruisati donošenje budžeta ili odluku kolektivnog organa kakav je Savet ministara BiH. Pri tome niko ne navodi argumente niti se poziva na zakonske procedure jer time bi negirali tvrdnju da jedan čovek, pa makar to bio i ministar finansija, može da zaustavi izborni proces u jednoj državi – tvrdi Bevanda.
“Mostarizacija”
Podsetimo, lokalni izbori 2020. u BiH pomereni su s početka oktobra na 15. novembar jer nije bio odobren novac, a i organizovani su u uslovima pojačanih mera tokom borbe protiv virusa korona. I tada su postojali brojni politički pritisci na CIK, ali samo pomeranje nije mnogo uticalo na konačan ishod cele priče. Problem bi nastao tek ako se uopšte ne steknu uslovi da izbori budu održani što se već dešavalo u Mostaru, pa se u BiH sve češće može čuti termin “mostarizacija BiH”, što bi podrazumevalo dugotrajno neodržavanje izbora na nivou cele zemlje.