Modaliteti reforme penzionog sistema trebalo bi da budu predstavljeni u februaru, za kada je zakazan nastavak razgovora sa MMF-om.
Ljajić je Tanjugu rekao da se svi slažu oko toga da postojeći penzioni sistem nije održiv i da je njegova reforma neophodna.
“Vlada se pred MMF-om obavezala da će u februaru, za kada se očekuje njihov ponovni dolazak, predstaviti promene koje će biti primenjivane u 2010. i 2011. godini”, naveo je Ljajić.
“Važno je da izdaci Fonda PIO do 2015. godine budu smanjeni sa sadašnjih 13 odsto na 10 odsto bruto društvenog proizvoda, a kako ćemo to uraditi na nama je da se dogovorimo”, kaže Ljajić.
Najviše neslaganja, sudeći prema izjavama nadležnih, ima oko načina indeksacije, odnosno usklađivanja penzija.
Lajić tvrdi da prostora za reformu ima pooštravanjem uslova za odlazak u invalidsku penziju, uvođenjem pravičnosti među korisnicima beneficiranih penzija i promenom načina indeksacije.
Potpredsednik Vlade Srbije i lider PUPS-a Jovan Krkobabić obećava da će penzije od 2011. godine, kada budu odmrznute, rasti u skladu sa ekonomskim rastom, a da će način i dinamika njihovog rasta biti utvrđeni Zakonom o budžetu.
On je objasnio da je indeksacija penzija samo jedan od segmenata celokupne reforme penzionog sistema, ali ne, kako je rekao, i najvažniji.
Krkobabić je uveren i da će posao na usklađivanju penzija i njihovom dostizanju nivoa od 70 odsto od neto zarada biti završen “tačno onako” kako je predviđeno kolalicionim sporazumom DS-SPS-JS-PUPS.
Odlukom Vlade Srbije primanja nastarijih državljana Srbije zamrznuta su oktobra prošle godine pošto je izvršeno jedno redovno i jedno varedno usklađivanje od 10 odsto.
Do tada penzije su, prema Zakonu o penzijsko invalidskom osiguranju, bile usklađivane dva puta godišnje, u aprilu i u oktobru, postepenim prelaskom na stopostotno usklađivanje u skladu sa troškovima života.