Šabić smatra da je u borbi protiv korupcije potrebna bolja preglednost poslovanja javnih preduzeća i državnih organa i da će "gordijev čvor" predstavljati pitanje finansiranja političkih stranaka.
On je za B92 rekao da je potrebno podići nivo preglednosti poslovanja javnih preduzeća i državnih organa, posebno u oblastima raspolaganja novcem i javnim resursima.
Poverenik je kazao da nekome iz različitih razloga i interesa "ne odgovara javnost" i da je potrebna kvalitativna promena odnosa prema njenom pravu da zna za svaki javni dinar kako je potrošen.
Srbija se nalazi na 83. mestu u borbi protiv korupcije, od 180 posmatranih zemalja, i ostvarila je minimalan napredak u odnosu na prethodnu godinu, pokazao je izveštaj o indeksu percepcije korupcije organizacije "Transparensi internešnel". |
On je naveo da je ocena koju je Srbija dobila u borbi protiv korupcije od 3,5 loša i da govori da zemlja ima krajnje ozbiljan problem i razloga za brigu, jer su u borbi protiv korupcije u regionu iza nje samo Albanija i BiH.
Šabić je istakao da su dve trećine postsocijalističkih društva ispred Srbije, a jedna trećina iza nje, gde Rusija i Ukrajina važe za najkorumpiranije, sa ocenom 2,2.
Sa druge strane, mere kao što su hapšenja zbog afera samo "udaraju po posledicama, gase vatre i ne menjaju socijalni kontekst koji indukuje korupciju", smatra poverenik.
On je naveo da se i u takvom propisu kao što je zakon o budžetskom sistemu na samo jednom mestu spominje princip javnosti i da će pitanje finansiranja političkih stranaka biti jedan od najtežih zadataka Agencije za borbu protiv korupcije, koja će imati bolja ovlašćenja od Republičkog odbora za rešavanje o sukobu interesa.
Šabić je istakao da ima manje zaposlenih nego služba takve vrste u bilo kojoj bivšoj jugoslovenskoj republici i da mu je vlada prvi put odobrila budžetska sredstva koja je tražio.