EU se ne protivi Južnom toku, ali ne treba se zavaravati da naftni i gasni gigant Gasprom neće imati glavnu reč u tom projektu, kaže Nemac Ginter Etinger, evropski komesar za energetiku.
Gasprom dao popust Kijevu |
– Ako poseduje 50 odsto gasovoda, tada Gasprom odlučuje, a ne vi. Mislim da Gasprom treba da smatramo partnerom, ali ne smemo da mu dozvolimo da postane svemoćan – poručio je Etinger.
Međunarodni gasovod Južni tok, projekat koji je pokrenula ruska državna kompanija Gasprom da bi se u isporukama gasa za Evropu zaobišla Ukrajina, vredan je više od 16 milijardi evra, a planirano je da prve isporuke gasa budu krajem 2015. godine. Plan je da se ruski gas cevima ispod Crnog mora, a kopnom preko Bugarske, Srbije, Mađarske i Slovenije odvede do potrošača u srednjoj i zapadnoj Evropi.
Etigner je takođe pozvao Rusiju i Ukrajinu da ne koriste gas kao sredstvo ucene jer je bezbedno energetsko snabdevanje ključno i ne sme da bude uključeno u moguće dodatne sankcije Rusiji.
On je naveo da radi na scenariju u najgorem slučaju, u slučaju da Rusija odluči da obustavi isporuku gasa Evropi ili ukoliko Ukrajina blokira tranzit gasa kroz svoju zemlju.
– Ne očekujem nijednu od ove dve opcije da se desi, ali mogućnost da se ne desi nije nula – rekao je Etinger na konferenciji o Zapadnom Balkanu u Berlinu i dodao da želi da posreduje između Moskve i Kijeva.