Youtube/NM Novi magazin
Tibor Varadi

Nameru kosovskog premijera Aljbina Kurtija i Prištinskog instituta za ratne zločine da prikupe dokaze o navodnim ratnim zločinima kako bi tužili Srbiju za ratnu odštetu, akademik prof. dr Tibor Varadi, ekspert za međunarodno pravo smatra da ne postoji šansa za spor zbog formalno pravnih razloga, pišu Novosti.

– Pred Međunarodnim sudom pravde mogu da istupaju samo države članice Ujedinjenih nacija, kao i potpisnice Konvencije o genocidu. Pošto Kosovo nije u UN, ni član Statuta Međunarodnog suda pravde, ni potpisnik Konvencije, ne postoji mogućnost da podnese tužbu protiv Srbije za genocid – objašnjava Varadi.

Prema njegovim rečima, postoji teoretska šansa da se neka priznata država ponudi da umesto Prištine podnese tužbu, a ranije se pominjalo da bi to mogla da uradi Albanija. Preduslov je da ta zemlja dokaže da se predmet tužbe tiče baš nje direktno.

Varadi podseća na slučaj Palestine u čije ime se sudu u Hagu obratila Južna Afrika, tražeći da se razmotri da li Izrael čini genocid nad Palestincima u Gazi.

– Mislim da je malo verovatno da će se neko u ime Kosova pojaviti kao tužilac. Pre bih rekao da se ove njihove najave mogu tumačiti kao politički, a ne pravni gestovi – dodaje Varadi.

On smatra da bi, takođe teoretski, Kurtijeva vlast mogla da krene na pojedince i to pred Međunarodnim krivičnim sudom. I tu, međutim, postoji prepreka, jer nisu član, pa bi ponovo morala da se pronađe neka “linija” da se plan sprovede.

U svakom slučaju, Priština nastavlja da sakuplja “dokaze”, a njeni predstavnici ne propuštaju priliku da pred svetskim zvaničnicima upere prstom u Beograd, tvrdeći da je Kosovo bilo žrtva “velikosrpske agresije”.

– Cilj je da se što više Srba optuži za navodni ratni zločin da bi Priština pokazala da je naš narod generalno činio te zločine. Ta suđenja, naravno, nisu ni pravedna, ni pravična, većina optužnica je izmišljena, izjave svedoka uglavnom kontradiktorne – kaže advokat Ljubomir Pantović.

Pantović kaže da je pre dve godine Priština počela sa suđenjima u odsustvu pa je to dodatan pritisak na raseljene, i da je primetna želja da se svi procesi protiv Srba ubrzaju i da se donesu osuđujuće presude, uprkos tome što u većini slučajeva ne postoje nikakvi dokazi. On ističe da su glavna meta ljudi koji su ostali da žive na Kosovu i ukazuje da se na tome vidi stepen apsurda.

– Da su oni počinili bilo kakav zločin sigurno ne bi ostali na prostoru Kosova i Metohije –  poručio je on.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here