Još pre nego što je i zvanično stupio na dužnost ambasadora SAD u Skoplju, Džes Lipinkot Bejli je uspeo da naljuti Makedonce nazivajući ih Slovenima. Pre njegovog ispraćaja na službu u Makedoniju, on je prilikom ispitivanja u Komitetu za spoljne poslove SAD rekao da u Makedoniji živi većina Slovena i manjina Albanaca, objašnjavajući kako vidi međuetničke odnose u zemlji u kojoj će biti ambasador.
– U strukturi makedonskog društva ima više Slovena i Albanaca. Ima Turaka, Roma i drugih, pa ovo je mikro način da se bogatstvo na Balkanu spoji sa svim ovim stanovništvom u zajedničku budućnost. Mislim da SAD mogu da odigraju važnu ulogu zbog svoje istorije i svog osećanja vrednosti – rekao je Bejli, čija akreditivna pisma uskoro treba da primi makedonski predsednik Đorđe Ivanov.
Osim "nespretnog" nastupa Bejlija pred američkim Komitetom, Skoplje brine i činjenica što je sa gotovo identičnim stavom – da u zemlji živi većinsko stanovništvo Slovena, a ne Makedonaca, zajedno sa najbrojnijom manjinskom zajednicom etničkih Albanaca, pre nešto više od godinu dana u Evropskom parlamentu izašao ambasador EU u Makedoniji, Aivo Orav. U svom govoru pred Komitetom za spoljne poslove Evroparlamenta, Orav je više puta upotrebio termin Sloveni i Slavo-Makedonci o makedonskom narodu, što je u Skoplju izazvalo negodovanje, oštre reakcije i protestne note makedonskog državnog vrha.