pixabay.com

Najbolje opcija kad je u pitanju ispijanje čaja je upravo zeleni čaj, a to su utvrdili i stručnjaci Kineske akademije medicinskih nauka.

To ne znači da bi trebalo da se odreknete navike svakodnevnog ispijanja crnog čaja, ako ga preferirate, jer naučnici veruju da šoljica i te vrste čaja dnevno donosi važne prednosti.

Istraživanje je pokazalo da ispijanje čajeva, naročito zelenog, ima višestruke prednosti za zdravlje

– Uobičajena konzumacija čaja povezana je sa manjim rizikom od kardiovaskularnih bolesti i smrti od svih uzroka – rekao je glavni autor studije dr Ksinian Vang i dodao da “najpovoljnije efekte na zdravlje ima zeleni čaj, naročito kod onih koji ga dugo piju”.

Dr Dongfeng Gu je rekao da su “zaštitni efekti čaja bili najizraženiji među onima koji su stalno pili čaj”.

– Studije mehanizama ukazuju na to da se glavna bioaktivna jedinjenja u čaju, odnosno polifenoli, ne deponuju u telu dugoročno. Dakle, često uzimanje čaja tokom dužeg perioda može da bude potrebno za kardioprotektivni efekat – dodao je doktor.

Istraživanje je pratilo 100.902 osobe bez istorije srčanog udara, moždanog udara ili karcinoma. Podeljeni su u dve grupe: ljudi koji su pili čaj tri ili više puta nedeljno i oni koji su to radili manje puta. Grupe su proučavane u periodu od oko sedam godina.

Otkriveno je da će 50-godišnjaci koji uobičajeno piju čaj razviti koronarnu bolest srca i moždani udar 1.41 godinu kasnije i živeti 1.26 godina duže od onih koji nikada ili retko piju čaj.

U poređenju s onima koji nikad ne piju čaj, uobičajeni konzumenti čaja imali su 20 odsto manji rizik od srčanih bolesti i moždanog udara, 22 odsto manji rizik od smrtonosne bolesti srca i moždanog udara i 15 odsto smanjen rizik od smrti od svih uzroka.

Prednosti zelenog čaja u odnosu na crni čaj

Zeleni čaj je bogat izvor polifenola koji štite od kardiovaskularnih bolesti i njihovih faktora rizika, uključujući visoki krvni pritisak i dislipidemiju. Crni čaj je potpuno fermentisan i tokom tog procesa polifenoli oksidiraju u pigmente i mogu da izgubie svoje antioksidativno delovanje, piše Science daily.

Takođe, crni čaj se često poslužuje sa mlekom, za koje su ranija istraživanja pokazala da može da kompromituje povoljan zdravstveni efekat čaja na vaskularnu funkciju.

Studija je objavljena u “European Journal of Preventive Cardiology”, časopisu Evropskog kardiološkog društva.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here