Planete su pronađene korišćenjem jednog izuzetno osetljivog instrumenta, Harpsovog spektometra, na 3,6-metarskom teleskopu u jednoj opservatoriji u Čileu. Ono što je naročito zanimljivo kad je reč o ovom otkriću, to je što ono sugeriše da su planete male mase prilično brojne u našoj galaksiji.
"Iz dosada skupljenih rezultata, sada znamo da bar 40 odsto solarnih zvezda ima malu masu. To je zaista prilično značajno, zato što to znači da planeta male mase, u suštini, ima svugde. Naročito je zanimljivo da kompjuterski model predviđa postojanje ovih planeta, a zatim ih mi i pronađemo… Štaviše, model predviđa postojanje planeta još manje mase, poput one kakvu ima Zemlja", reči su Stefana Udrija sa Univerziteta u Ženevi.
Sa nove 32 planete, broj egzoplaneta – onih koje se nalaze van Sunčevog sistema – premašio je cifru 400. Veći broj njih je mase i veličine Jupitera, ali karakteristika Harpsovog spektometra jeda se orijentiše na male, relativno hladne planete M klase, kako bi našao planete male mase, poput onih kakve su stenovite planete u našem Sunečvom sistemu. Od, zasada, 28 planeta za koje se zna da imaju masu i 20 puta manju od Zemljine, uz pomoć "Harpsa" pronađeno je njih 24.