“Odluku o izgradnji baze donele su kosovske vlasti. Stoga vas upućujemo da se obratite njima za bilo kakav komentar”, naveo je NATO.
NATO je ovo odgovorio na pitanja da li su upoznati i saglasni sa odlukom da se na Crnuši u Južnoj Mitrovici gradi do sada najveća baza KBS-a na Kosovu, te da li su učestvovali u tome.
NATO u odgovoru za KoSSev podseća da je pre sprovođenja bilo kakvih aktivnosti na Severu Kosova od strane KBS-a, neophodno odobrenje komandanta KFOR-a.
“KBS-u je pre bilo kakvog angažovanja na severnom delu Kosova potrebna dozvola komandanta KFOR-a, a u skladu sa sporazumom postignutim sa institucijama Kosova za koji NATO očekuje da se nastavi sa njegovim primenjivanjem“.
Kako dodaju, KBS podržavaju u izvornom mandatu, a preko svog savetodavnog tima za vezu.
„Do sada je KBS u okviru svog izvornog mandata pokazao da je u stanju da izvodi operacije koje se tiču reagovanja u kriznim situacijama i civilne zaštite, te da pomaže civilnim vlastima kako bi odgovorile na prirodne nesreće i ostale hitne situacije, a na korist građana Kosova“, naveo je neimenovani zvaničnik NATO-a u pisanom odgovoru za KoSSev.
Podsetili su i na to da KFOR i KBS sarađuju i sprovode zajedničke aktivnosti uklanjanja eksplozivnih naprava.
Ipak, krajem 2018. godine u kosovskoj skupšini usvojena su tri zakona o promeni mandata KBS-a, čime KBS praktično postaje vojska, što je tada naišlo na zvanično protivljenje NATO-a, odnosno najave da će preispitati nivoe angažovanja sa KBS-om.
Na pitanje da li se nešto promenilo u odnosu NATO-a prema KBS-u od tada, i ako jeste, šta je drugačije, poručili su da i dalje „preispituju nivo svog angažovanja“.
Ujedno kažu da ostaju posvećeni bezbednosti Kosova i regionalnoj stabilnosti, i da nastavljaju sa sprovođenjem svoje misije pod mandatom UN-a, s ciljem obezbeđivanja sigurnog okruženja i slobode kretanja za sve zajednice na Kosovu.
Kako su istakli, i dalje pružaju svoju podršku dijalogu Beograda i Prištine – kao „jedinom trajnom političkom rešenju za Kosovo i region“.
Pozvali su Beograd i Prištinu da se postaraju da nema tenzija i da se uzdrže od izjava ili akcija koje mogu „dovesti do eskalacija“, te ostanu usredsređeni na napredak uz reforme i dijalog.
Nedavna najava opštine Južna Mitrovica o dodeli 191 hetara zemlje za izgradnju baze KBS-a naišla je na odijum u delu srpskih provladinih medija, Kancelarije za KiM alii SNS poslanika u parlamentu, koji je vide kao pretnju Srbima na Kosovu.
Potom je o ovoj temi juče govorio i predsednik Srbije, Aleksandar Vučić.
Kaže da Srbija veruje da će se sačuvati stabilnost i mir na KiM-u, ali i da: „Ukoliko bude postojala bilo kakva ozbiljnija opasnost ili ugroženost za srpski narod… znaju Srbi sa Kosova sve“.
Bando nacisticka. Zivela Rusija i Putin vecno.