Tanjug
Aleksandar Vučić

Samo dan pošto je Aleksandar Vučić izdao naredbu Vojsci Srbije da podigne nivo borbene gotovosti, uočeni su dronovi koji su iz više pravaca s Kosova ušli u centralnu Srbiju. Predsednik je izdao naredbu da ubuduće svi dronovi budu oboreni.

Ministar odbrane Miloš Vučević rekao je da su dronovi došli s teritorije KiM.

– Prethodna tri dana naša vojska uočava dronove koji se kreću na liniji administrativnog razdvajanja i čak povremeno ulaze u centralnu Srbiju s očiglednim pokušajima osmatranja položaja naše vojske i njenih objekata. I to u Raškoj oblasti, Topličkom i Nišavskom okrugu. S obzirom na iskustva iz sukoba u Ukrajini, predsednik Vučić izdao je izvršnu naredbu da svaki takav objekat bude eliminisan. Mi ćemo apsolutno štititi nebo koje je pokriveno našim sistemima i u skladu sa Rezolucijom 1244 i Kumanovskim sporazumom biće bezbedno za sve građane. Vojska Srbije ima tehničko-tehnološke kapacitete i potencijale da odgovori na svaki zadatak – kazao je Vučević.

Migovi u patroli

On je demantovao informaciju koju su preneli neki mediji da su zbog dronova podignuti srpski migovi 29.

– Naši lovci nisu patrolirali zbog dronova, već su redovno patrolirali. Vojska može i sa helikopterima, topovima, i drugim tehničko-tehnološkim sredstvima naprednije generacije da odgovori na ove izazove – naveo je Vučević.

Vučević je rekao da ne može da otkrije čiji su dronovi, ali su sagovornici “Vesti” uvereni da je reč o letelicama iz kontingenta NATO i Kfora na Kosovu. Predsednik skupštinskog Odbora za KiM Milovan Drecun podseća da je jedan prištinski političar izjavio da ti dronovi nisu doleteli s Kosova.

– Onda su verovatno stigli sa Marsa. Najverovatnije je reč o dronovima NATO i Kfora. Oni kontinuirano sprovode obaveštajno-izviđačke aktivnosti, posebno na severu Kosova radi prikupljanja informacija ne samo o onome što se dešava na severu pokrajine, već i sa druge strane administrativne linije. Koriste i bespilotne izviđačke letelice, ali ovo je prvi put da su prešli administrativnu liniju – ističe Drecun.

Test spremnosti

I pukovnik Ilija Kajtez nema dileme da su dronovi u vlasništvu NATO snaga na Kosovu.

– Njih najviše zanima u kojoj meri je naša vojska spremna da zaštiti Srbe od etničkog čišćenja i pogroma u slučaju da Albanci ostvare pretnju i krenu na sever Kosova. Ovo je bio klasičan pokušaj da se u praksi ispita odlučnost Srbije, odnosno koliko je spremna da ne dozvoli da se pređe crvena linija. Odgovor Srbije je otuda apsolutno adekvatan i manifestuje odlučnost i demonstrira moć srpskih oružanih snaga – kaže pukovnik Kajtez.

Branićemo naše nebo

Prema Drecunovim rečima, i ovaj incident je rezultat tenzija koje je proizvela Priština.

– Povećano prisustvo parapolicijskih jedinica NATO na severu i korišćenje opreme za blokiranje sistema komunikacija na severu, govore o pojačanim obaveštajno-izviđačkim aktivnostima. Na udaru su i naše jedinice kod administrativne linije, pa je očigledno nekome stalo da vidi koje su snage raspoređene i sa kakvim naoružanjem i tehnikom raspolažu. Uveren sam da predstavnici naše države već sprovode sve aktivnosti kako bi se incident razjasnio i sprečila mogućnost da se to ponovi. Naređenje predsednika je jasan odgovor da ćemo braniti svoj vazdušni prostor – ističe Milovan Drecun.

Specijalci zapeti kao puške

Pukovnik Ilija Kajtez objašnjava da je podizanje borbene gotovosti Vojske Srbije prevashodno namenjeno jedinicama koje se nalaze na jugu, uz administrativnu liniju.

– Povećanu borbenu gotovost treba isključivo povezati s našim najelitnijim, pre svega specijalnim jedinicama. Tako da oni u slučaju uzbune odmah krenu u izvršenje zadatka. Ne bih preporučio Zapadu da ih testira – kaže pukovnik Kajtez.

Proba za pasarse

Milan Galović, vojni komentator “Politike”, kaže da je stavljanje sistema protivvazduhoplovne odbrane Vojske Srbije u pripravnost potpuno opravdano, ali i da bi u slučaju da se ovakvi incidenti ponove, ponos srpske namenske industrije pasars mogao da se pokaže na delu.

– Svima je bilo jasno da naši migovi nisu podignuti zbog dronova jer se obaraju drugim metodama, ali nekim medijima je ta informacija bila dovoljno senzacionalistička. Ovaj incident je zapravo još jednom aktuelizovao takozvanu trupnu PVO: od protivavionskih mitraljeza na borbenoj tehnici, preko topova, do raketa malog dometa. Upravo zbog raznih vrsta dronova koji su posebno opasni u rojevima poput onih dronova kamikaza kojima ruske snage zasipaju ciljeve u Ukrajini, naš sistem odbrane je razvio domaći hibridni artiljerijsko-raketni sistem pasars, opremljen topom kalibra 40 mm i raketama malog dometa. Ko zna, možda će dronovi koji izviđaju položaje VS uz Kosovo i Metohiju biti i prilika za prvu stvarnu, da ne kažem borbenu upotrebu pasarsa – kaže Galović.

S puškom do tri meseca

Novi ministar odbrane Miloš Vučević zalaže se da svi punoletni muškarci imaju vojnu obuku koja bi trajala do tri meseca, ali da treba da služe i svi stariji od 30 godina koji to nisu učinili.

– Čeka nas stručna rasprava oko vraćanja vojnog roka. Ja sam kao otac dvojce sinova za ponovno uvođenje služenja… Da li će se vojni rok služiti tri nedelje ili tri meseca, videćemo – rekao je Vučević i naveo da svoj pozitivan stav prema uvođenju vojnog roka zasniva na objektivnoj analizi i činjenicama.

– Naravno, ne pričamo više o vojnom roku od 12 meseci. I sam sam služio. Bio sam na Kosovu deset i po meseci. Ali mislim da treba da vratimo vojni rok – rekao je Vučević i dodao da vraćanje vojnog roka ima za cilj da se naredne generacije obuče za postupanje u kriznim situacijama kako bi građani Srbije bili bezbedni.

– Šta kada imamo poplavu ili požar, a ne znamo kako da odreagujemo. Kada govorimo o vraćanju vojnog roka, ne pričamo o ratovanju, već da vojska bude na usluzi građanima kad je to u najtežim trenucima najpotrebnije – objasnio je Vučević.

Daleko smo od rešenja za KiM

Premijerka Srbije Ana Brnabić izričita je da će sve bespilotne letelice koje budu registrovane u blizini vojnih objekata i položaja biti srušene.

Ona je navela da bi istovetno postupila i svaka druga zemlja.

– Daleko smo od postizanja rešenja za Kosovo i Metohiju jer Priština nije spremna za razgovor – upozorila je Ana Brnabić.

Ministar odbrane Srbije Miloš Vučević navodi da zbog neodgovornog ponašanja administracije u Prištini postoje bezbednosni rizici.

– Poruka državnog vrha je da nema nove “Oluje”, novog “Bljeska”. Ovo nisu video-igrice, bolje hiljadu dana za pregovaračkim stolom nego jedan sat u rovu, ali to ne znači da se plašimo, to ne znači da nećemo odgovoriti na svaki izazov – kazao je ministar odbrane i dodao da državni vrh Srbije poziva zemlje Kvinte (SAD, Veliku Britaniju, Nemačku, Francusku i Italiju) da vrate Prištinu za pregovarački sto i da prestanu s politikom jednostranih odluka i podizanje tenzija nad malo Srba što je ostalo na KiM.