Prema prvim procenama, za obnovu savskog nasipa potrebno je hitno pronaći oko 25 miliona evra. Informacije sa terena govore da je nasip probijen na najmanje deset mesta. Najkritičnije je u Batkoviću kod Bijeljine, i na nekoliko lokacija na području opštine Šamac.
Načelnik ove opštine Savo Minić kaže da su oštećenja na nasipu takva da su na terenu danonoćno stručnjaci za vodoprivredu koji utvrđuju prioritete i način sanacije uništenih delova.
– Trenutno se radi na proceni štete i verujem da ćemo uskoro znati kada će savski nasip ponovo biti osposobljen. Situacija je teška i trebaće mnogo vremena i napora da se Šamac oporavi od ove nezapamćene katastrofe – rekao je Minić.
Uništeni i putevi i prugeOko 65 miliona evra iznosi šteta na putnoj infrastrukturi u Srpskoj koju su prouzrokovale poplave. Ministar saobraćaja i veza RS Nedeljko Čubrilović izjavio je da je šteta na putevima oko 40 miliona evra, a na prugama više od 25 miliona. Trpi se i indirektna šteta, naročito zbog nemogućnosti prevoza rude. |
Nadležni u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede tvrde da su planirana značajna ulaganja ne samo u slivu Save, već i na reci Drini, posebno u njenom gornjem toku.
– Još 2013. godine smo od Evropske investicione banke dobili 55 miliona evra namenjenih ulaganju u sistem odbrane od poplava. Tenderska procedura za obnovu savskog nasipa kod Bijeljine već je bila završena, ali sada ćemo morati ponovo da razmotrimo situaciju i utvrdimo na kojim mestima je neophodno da se ulože ova sredstva – kaže Mihajlo Stevanović, pomoćnik ministra za vodoprivredu.
Direktor Javnog preduzeća Vode Srpske Dragan Anđelić rekao je da će u narednih nekoliko dana početi sanacija nasipa na reci Bosni u Modriči, kod izbegličkog naselja Dobor. On je najavio da će se, nakon toga, sanirati šteta na svim vodoprivrednim objektima, počevši od Prijedora, preko Kozarske Dubice, pa do Bijeljine.
– Među najhitnijim zadacima jeste rešavanje problema reke Save u mestu Batković, gde će nasip biti saniran čim se stvore uslovi. Imamo i nasip u mestu Kojčinovac, gde je Drina probila kanal i ušla u grad, ali i deo nasipa koji smo mi otvorili da bi se smanjila šteta – naveo je Anđelić.
Isplivali kućni arsenali
Tim Centra za uklanjanje mina u BiH neutralisao je posle poplave protivtenkovsku raketu M80, takozvanu zolju, i dve ručne bombe nađene u opštini Šamac.
– To jasno govori da su građani u kućama držali arsenale oružja raznih vrsta i kalibara. Ovde se ne radi o minama iz minskih polja, nego o bombama i oružju koje je voda izbacila iz domaćinstava – rekao je Aletić. |