Nasipa na Savi više nema

0

Džakovi poslednja odbrana: Reka se probila na desetak mesta
 

Prema prvim procenama, za obnovu savskog nasipa potrebno je hitno pronaći oko 25 miliona evra. Informacije sa terena govore da je nasip probijen na najmanje deset mesta. Najkritičnije je u Batkoviću kod Bijeljine, i na nekoliko lokacija na području opštine Šamac.

 

Načelnik ove opštine Savo Minić kaže da su oštećenja na nasipu takva da su na terenu danonoćno stručnjaci za vodoprivredu koji utvrđuju prioritete i način sanacije uništenih delova.

 

– Trenutno se radi na proceni štete i verujem da ćemo uskoro znati kada će savski nasip ponovo biti osposobljen. Situacija je teška i trebaće mnogo vremena i napora da se Šamac oporavi od ove nezapamćene katastrofe – rekao je Minić.
 

Uništeni i putevi i pruge

Oko 65 miliona evra iznosi šteta na putnoj infrastrukturi u Srpskoj koju su prouzrokovale poplave. Ministar saobraćaja i veza RS Nedeljko Čubrilović izjavio je da je šteta na putevima oko 40 miliona evra, a na prugama više od 25 miliona. Trpi se i indirektna šteta, naročito zbog nemogućnosti prevoza rude.
– Putna privreda, železnički saobraćaj, pošte, ne mogu bez podrške, pre svega Vlade Republike Srpske, kao i drugih organizacija i država – rekao je Čubrilović.

Nadležni u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede tvrde da su planirana značajna ulaganja ne samo u slivu Save, već i na reci Drini, posebno u njenom gornjem toku.

– Još 2013. godine smo od Evropske investicione banke dobili 55 miliona evra namenjenih ulaganju u sistem odbrane od poplava. Tenderska procedura za obnovu savskog nasipa kod Bijeljine već je bila završena, ali sada ćemo morati ponovo da razmotrimo situaciju i utvrdimo na kojim mestima je neophodno da se ulože ova sredstva – kaže Mihajlo Stevanović, pomoćnik ministra za vodoprivredu.

Direktor Javnog preduzeća Vode Srpske Dragan Anđelić rekao je da će u narednih nekoliko dana početi sanacija nasipa na reci Bosni u Modriči, kod izbegličkog naselja Dobor. On je najavio da će se, nakon toga, sanirati šteta na svim vodoprivrednim objektima, počevši od Prijedora, preko Kozarske Dubice, pa do Bijeljine.

– Među najhitnijim zadacima jeste rešavanje problema reke Save u mestu Batković, gde će nasip biti saniran čim se stvore uslovi. Imamo i nasip u mestu Kojčinovac, gde je Drina probila kanal i ušla u grad, ali i deo nasipa koji smo mi otvorili da bi se smanjila šteta – naveo je Anđelić.
 

Isplivali kućni arsenali

 

Tim Centra za uklanjanje mina u BiH neutralisao je posle poplave protivtenkovsku raketu M80, takozvanu zolju, i dve ručne bombe nađene u opštini Šamac.
Esad Aletić, šef kancelarije tog centra iz Brčkog, kaže da se dešava ono od čega se strahovalo.

– To jasno govori da su građani u kućama držali arsenale oružja raznih vrsta i kalibara. Ovde se ne radi o minama iz minskih polja, nego o bombama i oružju koje je voda izbacila iz domaćinstava – rekao je Aletić.
U protekla tri dana na području Šamca nađeno je sedam ručnih bombi, a u selu Škarić, pored kašikara i zolje pronađena je i mina. Aletić kaže da ta služba očekuje da će nalaziti municiju i po povlačenju vode.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here