Pixabay
Ilustracija

Srbi su još jednom pokazali da su velikodušan narod velikog srca. Zahvaljujući mnogobrojnim dobrim delima građana i kompanija, Srbija je treća zemlja, uz Češku i Kinu, koja je ostvarila najveći napredak u dobročinstvu tokom 2021. godine. Na svetskoj listi davanja sa prošlogodišnje 48. pozicije Srbija se “popela” na visoko 27. mesto od ukupno 119 zemalja koje su učestvovale u analizi globalne agencije za istraživanja Galup.

– Rangiranje Srbije na ovogodišnjem svetskom Indeksu davanja pokazuje da građani Srbije imaju osećaj solidarnosti i humanosti, posebno u kriznim vremenima – naveo je Veran Matić, direktor Srpskog filantropskog foruma.

Prema njegovim rečima, naši građani i kompanije su dokazali da poseduju visok stepen odgovornosti i osećaja za javni interes. On je objasnio da istraživanje organizacije Cataldžst Balkans
pokazuje da su građani Srbije u 2021. godine donirali znatno više od poslovnog sektora i da za to postoji nekoliko razloga od kojih je prvi što građani doniraju kroz neprofitne organizacije češće nego ranije, ali prvenstveno za humanitarne svrhe, kao što je lečenje dece.

– Ovo verovatno odražava i rastuće poverenje građana u neprofitne organizacije – rekao je Matić.

On je istakao da je Srbija, takođe, zabeležila rast BDP-a i prosečnih plata u 2021. godini što, dodao je, sugeriše da bi građani mogli biti u boljem položaju kada je reč o doniranju, nego prethodnih godina. Pre samo pet godina Srbija je na ovoj svetskoj listi dobročinstva bila na 132. mestu.

Bolje rangiranje Srbije na svetskom Indeksu davanja rezultat je i višegodišnjeg sistemskog zagovaranja i razvoja kulture davanja koje je vodila Koalicija za dobročinstvo kroz promotivne kampanje, obrazovne programe i izmenu zakona.

– Na kraju, pandemija kovida-19 mobilisala je široku podršku javnosti, nikada viđenu dosad, koja je kulturu davanja dovela na novi nivo. Solidarnost je tu da ostane – rekao je Matić.

Prema podacima Cataldžst Balkans, u 2021. godini donirano je najmanje 42,5 miliona evra u 4.055 filantropskih aktivnosti, dok je svaki građanin Srbije u proseku donirao 6,2 evra. Najviše je donirano zdravstvu, marginalizovanim grupama, obrazovanju i za smanjenje siromaštva. Naročito je zanimljiv podatak da su čak 60 odsto od ukupnog iznosa donirali građani Srbije, dok je poslovni sektor donirao 33 odsto.

Kada je reč o strukturi primalaca donacija, na prvom mestu su neprofitne organizacije koje se bave humanitarnim, socijalnim i društvenim pitanjima (41,6 odsto), pojedinci i porodice (32,7 odsto), javne institucije (20,1 odsto) i lokalne i nacionalne vlasti (3,9 odsto).

Struktura krajnjih korisnika donacija ubedljivo na prvom mesto stavlja osobe sa zdravstvenim problemima – čak 65 odsto dobrotvornih akcija otišlo je na lečenje zdravstveno ugroženih građana. Za njima slede korisnici usluga lokalne zajednice, socijalno ugrožene osobe, majke i bebe, migranti, osobe sa invaliditetom.

Najhumanija na svetu u 2021. godina i prva na Listi dobročinstva bila je Indonezija, iza koje slede Kenija, SAD, Australija, Novi Zeland i Mjanmar. Kada je reč o zemljama iz regiona, Bosna i Hercegovina se plasirala na 42. poziciju, Bugarska je na 54, a Mađarska na 62. mestu.

Nacionalni dan davanja

Srbija 9. oktobra, na dan rođenja Mihajla Pupina, velikog srpskog inovatora i filantropa, obeležava Nacionalni dan davanja, ustanovljen na inicijativu Srpskog filantropskog foruma i prvi put obeležen 2018. godine, a pod pokroviteljstvom predsednice Vlade Republike Srbije.

Donacije hrane

Sa ciljem da i ove godine poveća svest građana o problemu bacanja hrane, ali i doprinese povećanju donacija, Koalicija za dobročinstvo je i ove godine uoči petog Nacionalnog dana davanja pokrenula kampanju “Spasimo hranu, spasimo humanost”.

– Tokom prošlogodišnje kampanje prikupili smo i donirali gotovo 70 tona hrane vredne 13,6 miliona dinara. Veoma je bilo značajno to što su trgovinski lanci, osim svojih donacija, obezbedili prostor za kutije za donacije hrane, kao i što su vodeće društveno odgovorne banke ukinule bankarske provizije na uplatu donacija za Nacionalni dan davanja – poručio je Veran Matić.

Najviše dajemo novac

Globalna agencija za istraživanja Galup, svake godine vrši istraživanje za Indeks davanja i meri tri vrste ponašanja – donacije u novcu gde je Srbija u samom vrhu na 11. mestu, pomoć nepoznatim osobama gde je na 39. poziciji i volontiranje za dobrotvorne ciljeve u čemu je naša zemlja najslabija i nalazi se na 116. mestu.

Sutra – Naša zemlja u vrhu svetske liste dobročinstva (2): Humanitarni most ujedinio dijasporu