Srbija je na evropskom putu i može da ispuni gotovo sve kriterijume iz Agende rasta i reformske agende do 2027. bez obzira na to da li ćemo postati do tada član EU, izjavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić posle sastanka sa šefom Delegacije EU u Srbiji Emanuelom Žiofreom.
Žiofre mu je predao Godišnji izveštaj EK o Srbiji za 2024. godinu.
– Mi smo na evropskom putu, a EU je naš najveći spoljnotrgovinski partner, i sebi smo zadali za cilj da do 2027. ispunimo sve obaveze kroz Agendu rasta i reformsku agendu, bez obzira na to hoćemo li biti članovi ili ne. To da vam obećam, a da ćemo da budemo članovi, ne mogu, ne može niko da vam obeća, ali da možemo da ispunimo, gotovo sve ove kriterijume možemo – rekao je na zajedničkoj konferenciji za medije.
Vučić je istakao i da je važno i to “da u Srbiji moramo da govorimo na objektivniji način o pitanju EU”.
– Ovo se sad ne tiče Kosova i ne tiče se spoljne politike, ali uvek nam je kriva EU – dodao je Vučić.
Ulazak u STO
Predsednik nema primedbe na ono što se moglo videti u izveštaju. Postoje, kazao je, stvari koje su potpuno tačne, a koje mi nismo ispunili.
– Tiču se usaglašavanja naše spoljne politike, pre svega po pitanju uvođenja sankcija Rusiji, tiču se uvođenja viza prema nekim zemljama, postojanja v. d. stanja u mnogim preduzećima, što moramo da ispravimo, dakle moramo na konkurse – rekao je Vučić i objasnio da Srbija ima bezvizni režim sa 16 zemalja, a očekuje se da i to usklađujemo sa EU.
Dodao je primedbu EU što još nismo u Svetskoj trgovinskoj organizaciji.
– Jer jedino ovde postoji, iz meni nesvatljivih razloga, lobi koji ne dozvoljava da pristupimo STO-i. Zato ćemo postati zavisnici od genetski modifikovane hrane. Pa Mađarska koja sve čini da ostane sačuvana ipak je donela propise po kojima je mogla da pristupi STO-i. Verujem da ćemo u narednom periodu imati malo više i razuma i racionalnog pristupa, i to će biti važno na našem, ne samo EU putu, već rekao bih, učlanjenju u jednu od najvažnijih svetskih organizacija – rekao je on.
Važan trenutak
Šef Delegacije EU Emanuele Žiofre je rekao da će nova EK biti posvećena proširenju i istakao da je sada trenutak da se ubrza tempo reformi u Srbiji. On kaže da su pristupni pregovori na vrhu agende EK.
– Proširenje nije samo politički cilj već i geopolitički imperativ EU sa urgencijom da se proširi na Zapadni Balkan i druge zemlje – rekao je Žiofre i dodao da je Srbija potvrdila da je članstvo u EU njen strateški cilj i zato je važno da se na pravi način komunicira o procesu proširenja.
Ukazao i da je EU odavno glavni ekonomski partner Srbije i da je sada važan trenutak da se ubrza tempo reformi i da se pošalje poruka o strateškom partnerstvu.
– Članstvo u EU je sada više nego ikada strateška odluka – kaže Žiofre.
zahvalio je Vučiću što ga je primio i što je imao priliku da mu preda izveštaj. Ponovio je izjave saučešća za žrtve u Novom Sadu, rekavši da Brisel saoseća sa porodicama – rekao je on.
Odgovornost za nesreću
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je još jednom izrazio saučešće porodicama stradalih na železničkoj stanici u Novom Sadu i istakao da je siguran da će nadležni organi ustanoviti ko je odgovoran za tu tragediju.
– Siguran sam da će nadležni državni organi ustanoviti ko je odgovoran krivično za tragediju koja je zadesila našu zemlju – naglasio je Vučić na početku obraćanja medijima.
Uz Beograd
Emanuel Žiofre je rekao da će EU nastaviti da bude uz Srbiju i pružaće tehničku pomoć i finansijska sredstva.
– Štaviše, četiri milijarde evra je dato u vidu bespovratnih sredstava u poslednjoj deceniji. Kad je reč o ekonomskim reformama i kriterijumima, tu je postignut napredak kako bi ekonomija izdržala pritiske jedinstvenog tržišta. To su glavna dostignuća i mi pozdravljamo napredak u statistici, životnoj sredini i regionalnoj politici – naveo je on.
Rad na obrazovanju
Predsednik kaže da mnogo toga treba da uradimo u obrazovanju, i da je neophodno podsticati dualno obrazovanje.
– Važno da se vidi da je naše obrazovanje iza proseka, najbolji smo u regionu, ali iza proseka – napomenuo je predsednik i dodao da je Srbija 55 odsto zapadno-balkanskog izvoza, što govori o značaju Srbije i narastajućoj ekonomskoj snazi.
Ne u EU dugoročno bolje BRIKS