Youtube/RTRS vijesti
Ešalon pod konac: Specijalna jedinica MUP RS

Svečano i dostojanstveno Republika Srpska obeležila je 31 godinu postojanja uz snažne poruke da u trenutku kad se menjaju geopolitičke okolnosti, jedinstvo i sabornost Srba s obe strane Drine postaje najveći imperativ za političke strukture koje vode narod.

Završnica dvodnevnog obeležavanja priređena je u Istočnom Sarajevu, gde je prvi put van Banjaluke održan svečani defile u kom su učestvovali pripadnici policijskih snaga RS, uključujući mehanizaciju, ali i predstavnici civilnog sektora. Izmeštanje defilea u Istočno Sarajevo izazvalo je histeriju kod dela sarajevskih političara i medija koji su danima iznosili najgnusnije optužbe, nazivajući praznik neustavnim, a 9. januar 1992. godine “danom početka genocida”.

Dan ranije u Banjaluci održana je svečana akademija sa koje je poručeno da je srpski narod RS proglasio u miru, bez ijedne ljudske žrtve, te da u tom trenutku nije imao drugog izbora ukoliko je želeo da opstane na prostoru BiH.

– Nijedan pucanj se nije čuo u vremenu formiranja Srpske. Nudili smo razne pristupe da sačuvamo mir, a neki su govorili da su spremni da ga žrtvuju. Da su Srbi tada hteli BiH, sada bi ih ovde bilo u malom procentu – poručeno je sa svečane akademije.

Burna istorija

Istaknuto je i da danas mnogi pokušavaju da nametnu Srpskoj kada da slavi Dan Republike.

– Govore nam da ne možemo da ga obeležavamo 9. januara. Nema naroda na svetu kome neki sud određuje kada mu je stvorena država, pa neće ni nama ovde. Znamo kada smo je formirali – poručili su zvaničnici Srpske.

Na akademiji je ukazano i na burnu istoriju srpskog naroda u protekla dva veka.

– Još1918. godine kada je prirodno bilo da napravi veliku državu na prostoru Srbije, BiH, Dalmacije i Crne Gore srpski narod odlučio je da slobodu pruži drugima koji su potom otišli iz zajedničke zemlje. I još su tvrdili da su baš Srbi najveći zločinci kojima treba da se osvete na različite načine – poručeno je na akademiji kojoj su uz brojne domaće zvanice, bila prisutna brojna delegacija iz Srbije, među kojima članovi Vlade, načelnik Generalštaba Milan Mojsilović, predsednik Skupštine Vladimir Orlić, sin predsednika Danilo Vučić, kao i ruski ambasador u BiH Igor Kalabuhov.

Mržnja iz Sarajeva

U Sarajevu su proteklih dana dominirale poruke mržnje i nepoverenja. Prednjačili gradonačelnica Benjamina Karić i bošnjački član Predsedništva BiH Denis Bećirović koji je nakon sastanka s direktorom Memorijalnog centra u Srebrenici Emirom Suljagićem poručio da obeležavanje 9. januara “predstavlja krivično delo” te da je neophodno da reaguje međunarodna zajednica. Oglasio se i Kristijan Šmit kog Srpska, ali i Kina i Rusija ne priznaju za visokog predstavnika u BiH. On je naveo da “postupci vlasti Republike Srpske mogu imati posledice”.

Bedem od stradanja

Vladimir Orlić je poručio da svi Srbi i Srbija imaju obavezu da poštuju, vole i brane Republiku Srpsku.

– Srećan nam Dan Republike Srpske čije je stvaranje bio način da ovdašnji Srbi izgrade sebi bedem od stradanja, uništenja i drugih opasnosti. Stvaranje RS bilo je i ostalo odbrana prava na život i postojanje zbog čega se svi trebaju sećati i onih koji su položili živote za slobodu Srpske i Srba na ovim prostorima. Mi iz Srbije 9. januar vidimo i kao simbol naše snage da izborimo našu slobodu, osiguramo mir i gradimo dobru budućnost za sve – istakao je Orlić.

Mimohod boraca

U Banjaluci je održan Mimohod časti u kome su učestvovali bivši borci i porodice poginulih. Gradonačelnik Draško Stanivuković poručio je da RS nije neka slučajna pojava.

– Srpska je vekovna težnja srpskog naroda da bude oivičen svojom državnošću kao jedinim garantom naše postojanosti – rekao je Stanivuković.

Simbol slobode

Svečanu besedu u Banjaluci održao je i poznati srpski glumac Vuk Kostić koji je poručio da je Republika Srpska postala simbol slobode i opstanka srpskog naroda. Posebno je istakao da Srbi treba da čuvaju svoj identitet, jezik i kulturu.

– Treba da razaznamo ko su nam prijatelji, a ko nam ne misli dobro – istakao je Kostić.

On je naglasio da čuvajući Republiku Srpsku i Kosmet od brojnih nasrtaja i napada različitih vrsta podižemo štit pred svoju dušu, nepokorno i viteški stojeći na braniku pravoslavlja.

– Srpska je stvorena u miru i odbranjena u ratu – rekao je Kostić.

Bakljada na ćupriji

Dan Republike obeležen je u svim gradovima Srpske i odata je pošta palim borcima. A navijači Crvene zvezde na slavnoj ćupriji u Višegradu bakljadom su poželeli srećan rođendan Republici Srpskoj.

Braća u dobru i zlu

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić u čestitki upućenoj zvaničnicima u Banjaluci poručio je da će Srbija biti najsnažnije uporište i oslonac Srpskoj jer su veze koje ih spajaju, kao braću koja su kroz istoriju delila i dobro i zlo, neraskidive i večne.

“Svim građanima Republike Srpske želim da uvek u miru i dobru slave praznike, da se radujemo zajedništvu i vezama koje niko ne može da raskine, da vodimo računa o našim potomcima, poštujući pretke i da nastavimo da radimo na projektima koji nas povezuju i grade bolju i sigurnu budućnost za sve. Neka živi Srpska! Neka živi Srbija”, navedeno je u čestitki.

Čuvajmo jedinstvo

Iako je bilo najavljeno, liturgiju u Banjaluci nije služio patrijarh srpski Porfirije. Episkop banjalučki Jefrem poručio je da patrijarh nije stigao iz opravdanih razloga, a Porfirijev izaslanik episkop Sava preneo je njegove molitve i želje za uspeh i naredak srpskog naroda i svih koji žive u RS.

– Svedočeći veru u Gospoda ne možemo drugačije nego da živimo s tom verom, u miru i slozi. Kada čuvamo jedinstvo kao zenicu oka, onda znamo da smo pravi i istinski hrišćani i svedoci vere Hristove – rekao je vladika Sava.

Radovana se još boje

Svako od nas treba da doprinese da Republika Srpska opstane, poruičila je Sonja Karadžić-Jovičević, ćerka prvog predsednika RS Radovana Karadžića.

Ona je istakla da je oduvek postojala nada, da će Srpska koja je nastala kao odgovor na silne pritiske, zaštiti svoj narod, za šta je bio potreban veliki trud. Podsetila je i na nastanak imena Republike Srpske.

– Proglašenjem Srpske Republike BiH, mi kao srpski narod hteli smo da zaštitimo Srbe na teritorijama gde žive. Pokazalo se da nema smisla zadržati prvobitno ime, te je nekoliko ljudi došlo na ideju da nam u tom imenu BiH nije potrebna. Naime, pokazalo se da nas BiH ne želi – naglasila je Sonja Karadžić-Jovičević.

Ona je istakla da je njen otac pod sankcijama u zatvoru u Velikoj Britaniji.

– Ograničena mu je komunikacija jer, kako kažu, on još ima uticaj na srpski narod, još ga pamte. Nazvao me je za Božić, a dozvoljeno mu je da ima jedan telefonski poziv sedmično, od pet minuta i to na engleskom jeziku – ispričala je Sonja Karadžić-Jovičević.