Nova, "majdanska Ukrajina" nije previše prihvatljiva za obične građane pa je broj onih koji traže azil u Evropi "skočio" samo od marta do maja ove godine – sedam puta! Poslednjih 20 godina prosečan broj pretendenata na legalni "krov nad glavom" u Evropi iznosio je oko sto Ukrajinaca mesečno, navodi direktor Evropske uprave Robert Viser. U maju ove godine registrovano je već 700 molbi.
Viser kaže da EU do sada nije razmatrala prijave Ukrajinaca za dobijanje azila. Ali sada, posle početka operacije Kijeva na istoku, ove prijave će se uzimati u razmatranje.
Perspektive stabilizacije u Ukrajini vrlo su neodređene, a ekonomska stabilizacija je maglovita, kažu eksperti. Razaranja su svakodnevna. Novčani troškovi će biti ogromni. Sada niko ne može da predvidi kada će Ukrajina, Donjeck i Lugansk moći da pređu na obnovu ekonomije.
Poljska je glavna linija ukrajinskog migracionog pohoda u Evropu. Prema zvaničnim podacima, u Poljskoj zakonito radi oko 250.000 Ukrajinaca. Ali, kako svedoči ukrajinski Institut za demografiju i socijalna istraživanja (NANU), broj ukrajinskih ilegalaca u Poljskoj mnogo je veći od ove cifre. Pretpostavlja se da ih je tamo preko pola miliona.
U Nemačkoj je ukrajinskih ilegalnih migranata nešto više od 200.000, u Češkoj do 100.000, u Italiji više od 200.000, u Španiji oko 100.000, u Portugalu oko 65.000, u Grčkoj oko 50.000… Ukrajinci ne žele da ostanu u Poljskoj, već im je krajnja destinacija Nemačka, Norveška ili Švedska. Prema podacima, više od 15 odsto Ukrajinaca ne želi da živi u Ukrajini.
Najveći talas izbeglica sada ide u Rusiju. Prema podacima ruskih imigracionih vlasti, od marta je stiglo oko pola miliona Ukrajinaca, koji se spasavaju od ratnih dejstava.
Vanredno stanje zbog izbeglicaRusija je proglasila vanredno stanje u šest regiona zbog velikog priliva izbeglica iz Ukrajine, rekao je zamenik ruskog ministra za vanredne situacije Vladimir Artamonov. Volgograd, Rostov, Astrakan, Stavropolj, Kalmikja, Krim i grad Sevastopolj proglasili su vanredno stanje, a stanje pripravnosti proglašeno je u Belogorodu i Voronježu.
U Rusiji se nalazi oko 480.000 Ukrajinaca. Ove godine, u Rusiju je stiglo 2,5 miliona Ukrajinaca. Dva miliona se vratilo, a oko 480.000 je ostalo. U privremenim centrima u ruskim regionima zbrinuto je više od 20.000 izbeglica. U 310 privremenih centara nalazi se 20.392 ljudi, uključujući 8.322 dece.
Osam mobilnih stanica spremno je da primi još 3.600 ljudi. Ljudi u centrima dobijaju osnovne potrepštine, medicinsku i psihološku pomoć, rekao je Drobiševski. Najviše izbeglica stiže na Krim i u Rostov, a odatle se konvojima šalju u ostale ruske regione. |