Filmska akademija najavila je da će govori zahvalnosti dobitnika Oskara biti prekidani posle 45 sekundi. Ta činjenica je za veliki broj nominovanih verovatno veoma problematična.
"Lagala bih kada bih rekla da ovaj govor nisam vežbala hiljade i hiljade puta pred ogledalom. Imala sam osam godina, gledala sam se u ogledalu i držala flašu šampona u ruci, koja je zamenjivala zlatnog Oskara,“ rekla je Kejt Vinslet prošle godine kada je primila nagradu američke filmske akademije.
Međutim, govori na dodeli Oskara ne moraju uvek da budu prijatno iskustvo, što se videlo kada se Gvinet Paltoru zahvaljivala roditeljima, pokojnom rođaku i dedi: "Deko, želim da znaš da si stvorio divnu porodicu, koja te voli, i koja voli sebe, i zbog toga smo ti zahvalni.“
Mnogi su verovatno priželjkivali takozvanu "kameru zahvalnosti“, koja će od ove godine biti postavljena u holu Kodak teatra, gde će svi dobitnici moći da se zahvaljuju koliko god im srce želi ali ne uživo, već će snimci naknadno biti postavljeni na sajtu akademije.
Pravi govor na bini, trajaće samo 45 sekundi. Producenti dodele Oskara su pre nekoliko nedelja najavili da dobitnici treba jednostavno da kažu šta njima znači dobijanje nagrade.
Politički govori imaju tradiciju na dodeli Oskara. Tako je Šon Pen, kada je dobio oskara za film "Milk“, rekao: "Želim da kažem da je ovo za sve, koji su protiv homoseksualnih brakova, sjajna prilika da još jednom razmisle.”
Majkl Mur, koji je dobio Oskara za dokumentarni film „Bouling for kolumbajn” je u svom govoru bio još oštriji. "Mi smo protiv ovog rata, gospodine Buš. Sramite se, gospodine Bus, sramite se!”
Spektakularan je bio i govor o diskriminaciji Indijanaca, koji je umesto Marlona Branda držala indijanka Sasin Litlfedr. Govor je skratila, jer su joj pretili da će je odneti sa bine ako pretera. Posle tog slučaja zabranjeno je da nagradu primi neko drugi.
Džulija Roberts je ostavila utisak arogantne osobe i uznemirujuće, kada je na početku govora rekla dirigentu, koji sa orkestrom treba da prekine svako predugo zahvaljivaje, "gospodine sa štapom bilo bi vam bolje da sednete jer ja ovde možda neću biti ponovo i imam mnogo toga da kažem".
Publika i akademija su joj takođe zamerili što u svom govoru, koji je trajao četiri minuta nije uspela nijednom da spomene pravu Erin Brokovič, koju je igrala u filmu. Pri tom se toliko tresla, kreveljila i bila izbezumljena, da mnogi to ponašanje nisu mogli da povežu sa izgledom dame u toaleti.
A da zahvalnost može da se iskaže u jednoj rečenici dokazao je Džou Peski, koji je rekao samo: "Bila mi je čast, hvala!“