Tanjug/AP
Štrajk zdravstvenih radnika u Velikoj Britaniji

Velika Britanija se suočava sa najvećim štrajkom zdravstvenih radnika u istoriji Nacionalne zdravstvene službe (NHS) pošto desetine hiljada medicinskih sestara i zaposlenih u Hitnoj pomoći izlaze na ulice nezadovoljne platama.

Zaposleni Nacionalne zdravstvene službe (NHS) počeli su niz štrajkova u decembru tražeći povećanje plata u vreme kada inflacija prelazi 10 odsto u zemlji.

Ovo je prvi put da će i bolničarke i zaposleni u Hitnoj pomoći štrajkovati istog dana što će dovesti do velikih poremećaja u bolnicama koje se već nalaze u vrlo zabrinjavajućoj situaciji.

Organizacija koja zastupa bolnice NHS Provajders (NHS Providers) pozvala je javnost da koristi hitne službe “razumno” i upozorila da se služba približava “kritičnoj tački”.

– Uprkos uvedenim hitnim merama, štrajkovi koje ove nedelje održavaju sindikati hitne pomoći i bolničara neizbežno će dovesti do dodatnih kašnjenja za pacijente koji se već suočavaju sa dužim čekanjima zbog odlaganja vezanih za kovid – upozorio je ministar zdravlja Stiv Barkli.

Međutim, vlada izgleda ne želi da se pomeri po pitanju plata.

“Guverner Banke Engleske upozorio je da će se situacija samo pogoršati ukoliko pokušamo da pobedimo inflaciju visokim povećanjima plata i ljudima neće biti bolje”, rekao je Barkli u saopštenju.

On je naveo da je imao “konstruktivne razgovore” sa sindikatima oko plata i da nastavlja da ih poziva da prekinu štrajkove, navodeći da je vreme da sindikati počnu da gledaju ka budućnosti.

Sindikat bolničara (RCN), takođe je pozvao na štrajk. Taj pokret uglavnom pogađa Englesku zato što su pregovori u toku u Velsu.

Prema sindikatu RCN, zbog politike štednje koja je teško pogodila Nacionalnu zdravstvenu službu plata bolničara pala je gotovo 20 odsto u deset godina u realnom iznosu. Sindikat traži povećanje od oko 19 odsto.

Zaposleni u hitnoj pomoći treba da se vrate na posao sutra, ali će ponovo biti u štrajku u petak.

Direktor organizacije koja zastupa bolnice NHS Provajders (NHS Providers) Džulijan Hartli rekao je da razume zašto su zaposleni stigli do “tačke bez povratka, i pozvao vladu da sedne sa sindikatima i postigne dogovor”.

Oko 88.000 zakazanih pregleda već je otkazano zbog štrajkova, rekao je on.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here