Najslađa je državna livada

0


Prašnjava ravnica u južnoj Nevadi postala je mesto okršaja američke vlade i besnih rančera. Svi su bili naoružani do zuba. Otkad je Ured za upravljanje zemljištem zabranio 67-godišnjem rančeru Klivenu Bandiju da njegova stoka pase na saveznim livadama, rančer je podigao pravu bunu. Bandi je još 1993. prestao da plaća naknadu za ispašu stoke navodeći da ne priznaje autoritet vlade nad zemljom. Kad su rendžeri počeli da sakupljaju njegovo stado od 1.000 goveda sa savezne zemlje, farmer je zaključio da "Vašington pokušava da uguši nezavisni duh Zapada" i okupio oko sebe rančere i aktiviste za pravo naoružavanja američkih građana.
 

Kornjače i vlast
Spor povodom pašnjaka počeo je kad su aktivisti za zaštitu okoline zapretili da će podići tužbu kako bi se zaštitile ugrožene kornjače čije stanište uništava Bandijeva stoka. Tako je savezna vlast tek posle 20 godina reagovala na Bandijev prkos. Inače, državno zemljište proteže se na 2.400 kvadratnih kilometara.

Oko 1.000 ljudi došlo je na ivicu pustinje da podrže rančera, kojem su rendžeri zaplenili 277 goveda koja će prodati na aukciji. Zvaničnici su upozorili da Bandi nije jedini farmer koji krši vladina pravila korišćenja državnog zemljišta, ali njegov je slučaj najteži. Većina drugih prekršaja reši se do sledeće sezone ispaše. Bandi je, osim osnovane Narodne odbrane koja ima 5.000 ljudi, iznenada dobio još jednog saveznika. Republikanski guverner Nevade Brajan Sandoval ocenio je da postupak saveznih vlasti predstavlja zastrašivanje, pa je pozvao saveznu vlast da ponovno razmotri pristup tom slučaju.
Mnogi pobunu rančera u Nevadi, nakon pobune davne 1770. godine u Bostonu, nazivaju Drugom američkom revolucijom.
 

Pravo starine
Kliven Bandi tvrdi da je njegova porodica obrađivala 600.000 ari zemlje u području Gold Bata još od kraja 19. veka i da su bili tamo i pre nego je vladin Ured za upravljanje zemljištem ikada i došao u to područje.

 

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here