Civilizacija je previše mlada da bi se srela sa vanzemaljskim životom, a inteligentna bića iz galaksije Mlečni put su, moguće, posetila Zemlju pre nego što je ljudska rasa postojala, pokazuje studija Astronomik žurnala.
Samo u Mlečnom putu postoje milijarde planeta sposobnih za razvoj života, smeštenih na idealnoj udaljenosti od svojih zvezda. Naučnici smatraju da, ipak, nije paradoks to što nikada nismo otkrili vanzemaljske oblike života.
Studija navodi da se naša galaksija sastoji od 400 milijardi zvezda. Od toga čak 20 milijardi otpada na sunca. Procena je da se u okolini četiri milijarde njih, rotiraju planete sa idealnim uslovima za život. Reč je o planetama veličine Zemlje.
Ukoliko tek svaka hiljadita od tih planeta sadrži neki oblik života, to bi značilo da u Mlečnom putu postoji četiri miliona planeta na kojima postoji život!
Studija Astronomik žurnala procenjuje da bi, ako u našoj galaksiji postoji samo jedna civilizacija sposobna da svakih nekoliko stotina godina kolonizuje dve planete, čitava galaksija bila naseljena za pet do 50 miliona godina.
Mlečni put je star oko 13 milijardi godina, a Zemlja četiri milijarde. Najstarije nastanjive planete u ovoj galaksiji stare su 12 milijardi godina. To znači da su vanzemaljci imali milijarde godina vremena da razviju civilizaciju sposobnu da putuje svemirom.
S obzirom na raspoloživu svemirsku tehnologiju, čovečanstvu bi trebalo oko dva miliona godina da kolonizuje celu našu galaksiju. A to je relativno malo vremena u poređenju sa milijardama godina koliko postoje nastanjive planete.
Studija procenjuje da su vanzemaljci mogli da posete Zemlju, ali u vreme dok ljudi još nisu ni postojali. Autori napominju da prethodna istraživanja nisu uzela u obzir ključnu činjenicu: Naša galaksija se kreće!
Na isti način na koji planete kruže oko zvezda i sistemi zvezda kruže oko galaktičkog centra. U slučaju Mlečnog puta to traje 230 miliona godina.
Sunčevi sistemi orbitiraju različitim brzinama, što znači da povremeno prolaze jedni pored drugih na bližim udaljenostima.
Prema istraživanju, vanzemaljci možda čekaju “bliske susrete” sunčevih sistema kako bi preskočili u drugi zvezdani sistem i istražili planete u njihovim naseljenim zonama.
Ako je to slučaj, širenje galaksijom bi moglo da potraje mnogo duže nego što se mislilo. Hipotetički, vanzemaljci možda još uopšte nisu stigli do nas ili su nas posetili milionima godina pre pojave ljudi.
Sleteli su na Zemlju, na njoj nisu pronašli inteligentni život pa su krenuli dalje?
Da bi istražili scenarije prema kojima bi vanzemaljci mogli da postoje, naučnici su koristili numeričke modele za simulaciju širenja neke civilizacije širom galaksije.
U obzir su uzeli različite mogućnosti: blizinu novih zvezdanih sistema, domet i brzinu hipotetičkih međuzvezdanih sondi i vremenski razmak između slanja sondi.
A sve to su radili koristeći se našim ponašanjem i mogućnostima kao polaznom tačkom, odnosno oslanjajući se na jedino iskustvo koje imamo – ljudsko iskustvo.
Nikad nisam sumnjala u tu istinu.