Na zapadu 400.000 ilegalaca sa KiM

0

Povodom tragedije koja se desila na reci Tisi, gde je, kako se sumnja, izgubilo živote više od 15 kosovskih Albanaca u pokušaju ilegalnog prelaska srpsko-mađarske granice, list “Zeri” prenosi da su teško ekonomsko stanje, visok stepen nezaposlenosti i veliko siromaštvo glavni uzroci, koji i dan danas, primoravaju građane, posebno omladinu, da i protiv njihove volje, odu sa Kosova.

 

To su potvrdili i sami rukovodioci kosovskih institucija, koji su rekli da se više od 400.000 emigranata nalazi u evropskim zemljama. Vlasti u Prištini su opomenule Evropsku uniju da Kosovo pod hitno bude uključeno u proces liberalizacije viznog režima kao i da se stvori prilika za legalno sezonsko zapošljavanje ljudi sa Kosova.

 

Zamenik Ministra javne administracije Rifat Bljaku je rekao da je migracija na Kosovu aktuelna tema, ne samo zbog visokog stepena nezaposlenosti i siromaštva, nego i zbog omladine koju ima Kosovo, i gde po njegovim rečima, 59 odsto populacije pripada radno sposobnom stanovništvu.

 

"Sa Kosova, u emigraciji je više od 400.000 emigranata, jedan broj je uspeo da se integriše, drugi deo je na čekanju dok treći deo emigranata mora postepeno da se vrati i da se integriše u zemlji porekla, s obzirom da na osnovu dokumentacije nema više pravo da ostane u tim zemljama", rekao je Bljaku.

 

On je dodao da je migracija na Kosovu problem koji treba dobro analizirati i da se njime rukovodi na organizovan način, jer po njegovim rečima, Kosovo može da dobije dobre projekte usled velike migracije. Kosovo treba da pripremi i kadrove za međunarodno tržište, tržište koje postaje sve teže.

 

Zamenik Ministra za rad i socijalnu Politiku, Đerđ Dedaj je ocenio da teško ekonomsko stanje, visok stepen nezaposlenosti primorava građane Kosova, posebno mlade, da odu sa Kosova. Po njemu, ovo stanje treba da pošalje poruku institucijama EU, kako bi Kosovo pod hitno bilo uključeno u proces liberalizacije viza i da se stvori prilika za legalno sezonsko zaposlenje u zapadnim zemljama.

 

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here