Na stratištu niklo svetilište

0

 

U Memorijalnom centru u Osnabriku, u subotu su čitav dan trajale svetkovine kojima su parohijani zajedno sa brojnim gostima i visokim zvaničnicima obeležavali dva velika jubileja, 50 godina od registracije Crkvene opštine kod nemačkih vlasti i 65 godina od stravičnog bombardovanja logora tokom Drugog svetskog rata.

Otac i ćerka: Dirnuli muziciranjem parohijane do suza

 

Pisma iz logora

Zlatko Janićijević iz Hamburga je izložio deo svoje kolekcije, oficirskih vojnih odlikovanja i uniformu. Gospođa dr Ljelja Slijepčević je prezentovala neprocenjivo blago koje je doneo na uvid gospodin Klodnjig, filatelista, nastanjen u susedstvu crkve. On je nekim čudom sakupio dva velika albuma ratne pošte, gotovo sve što je stizalo u logor. Svi su bili zapanjeni čitajući srpska imena.

Svetkovina je počela svetom arhijerejskom liturgijom koju je služio srednjoevropski vladika Konstantin, a sasluživali su jerođakon Stefan, protosinđel Sergije, protojerej-stavrofor Đorđe Trajković, protojerej stavrofor Jovan Marić, protojerej, Marinko Rajak i student teologije Jovan Rajak, sa kojima je činodejstvovao i ruski sveštenik iz Osnabrika, Evgenije Iljušin.

U svojoj propovedi vladika Konstantin je podsetio na našu istorijsku nesreću.
– Ne smemo zaboraviti da treba dobro da se čuvamo od neprijatelja, a ni u prijatelje ne možemo imati potpuno poverenje. Osnabričko stratište stvorili su na žalost Englezi – istakao je vladika Konstantin.

Posle liturgije, duga povorka poklonika postradalim precima krenula je ka obližnjem vojničkom groblju. Ispred centralnog spomenika je održan molitveni pomen stradalnicima. Pomenuta su imena svih 116 oficira. Na centralni spomenik su položeni venci Crkvene opštine Osnabrik i "Saveza ratnih vojnih zarobljenika Drugog svetskog rata i njihovih potomaka Srbije" iz Beograda.

Zajednički ručak i svečana akademija su organizovani u crkvenom domu. Akademija je počela himnom "Bože pravde", a posle pozdravnih reči domaćina, oca Siniše, o istorijatu osnabričke parohije je govorio predsednik Crkvene opštine Novica Andrejić, a simultano na nemački je prevodila Biljana Dabić. Za govornicom su se našli gotovo svi zvaničnici, kako naši, tako i nemački.

 

Gosti u svečanoj loži

 

U svečanoj loži crkve mesto su zauzeli najeminentniji gosti: u ime naše države konzul iz Hamburga, Vojin Dragišić, predstavnici vojnih vlasti na čelu sa vojnim atašeom iz Berlina , pukovnikom Srđanom Planićem, zatim majori Dragiša Zlatković i Bojan Bukilić i potpukovnik Goran Jeremić, gradonačelnik Osnabrika Burhard Jasper, predstavnica službe za očuvanje ratnih spomenika kulture gospođa Grenje, katolički biskup Franc Jozef Bode, superintendant evangelističke crkve Panen Friedeman i kao specijalni gost, potomak zarobljenika osnabričkog oficirskog logora Miroslav Lazanski, poznati novinar iz Beograda.

– Dobro se sećam pobodenog krsta na livadi, na kojoj se sada nalazi vaš hram, koji je obeležavao mesto buduće crkve. Bio sam dečak. Od tada do danas naši odnosi su uvek prijateljski, a saradnja odlična – naglasio je gradonačelnik Osnabrika, gospodin Burhard.

S posebnom ljubavlju su o osnabričkoj parohiji govorila dva bivša paroha, protojerej stavrofor Jovan Marić i protojerej Marinko Rajak. Akademiju je svojim prisustvom ukrasila malena Ana (8) Jovanović iz Kelna, praunuka bivšeg zarobljenika osnabričkog logora, oficira, u civilu učitelja Mihajla Jovanovića iz Niša, koja je u duetu sa svojim tatom Ljubišom odsvirala nekoliko prepoznatljivih melodija. Uz "Tamo daleko" su krenule suze i tiha pesma nalik molitvi.

Protekla godina u Crkvenoj opštini Osnabrik sva je bila u znaku dva velika jubileja, a Kolo srpskih sestara je proslavilo pola veka rada na dan svoje zaštitnice Svete Petke. U godini velikih jubileja CO Osnabrik dobila je svoju prvu monografiju čiji autori su osnabrički paroh, jerej Siniša Vujasinović i dugogodišnji predsednik Crkvene opštine Novica Andrejić.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here