Na šta sve ide novac građana EU

0

Biznismeni, preduzetnici, lobisti, lokalni političari – na hiljade njih svakodnevno dolazi u Brisel. Nije važno da li dolaze iz Zapadne Grčke, Istočne Rumunije, sa Kipra ili iz Francuske; na pitanje da li je baš toj regiji potreban novac i podrška EU, jednoglasno odgovaraju – da!

 

 

Svi oni dolaze u Brisel prvenstveno zbog toga da ostvare kontakte – one koji će im pomoći da pristupe ogromnoj sumi EU novca. Trećina budžeta EU namenjena je razvoju različitih evropskih regiona, što podrazumeva bilo koji region od Transilvanije, pa sve do Jorkšira. U poslednjih sedam godina u te svrhe potrošeno je čak 300 milijardi evra.

Rumuni se uzdaju u pomoć EU

 

Jedna od najnovijih zemalja članica – Rumunija iz pomenutih fondova treba da dobije sumu od 30 milijardi Evra za period od 2007. do 2013. godine, što je 12 miliona evra dnevno! Jop De Ro dolazi iz Bukurešta. U Briselu je, jer želi da obezbedi finansije za jedan projekat:

 

 

„Trenutno učestvujem u jednom projektu sa Suceava univerzitetom, koji pokušava da se poveže sa univerzitetima u Ukrajini i Moldaviji, budući da se ustanova nalazi na severnoj granici Rumunije. Moj glavni cilj je da se povežem sa lokalnim vlastima u Rumuniji kao i sa nevladinim organizacijama i da zajedno napravimo studentski kamp.“

 

Ovakav projekat delimično obuhvata i zemlje koje nisu članice EU, ali je politika Evropske komisije takva da je saradnja sa susedima i te kako poželjna. EU u određenom smislu nema granice i to je jedan važan aspekt politike Evropske unije.

 

 

Čemu služe regionalni fondovi?

 

Regionalni fondovi EU služe razvoju 27 zemalja članica na lokalnom nivou, što podrazumeva investiranje u puteve, obrazovanje, bolnice ili infrastrukturu u celini. Da li se taj novac, međutim, koristi na pravi način? Član Evropske komisije Pavel Samecki, koji je odgovoran za nadgledanje regionalnih fondova EU smatra da je procenat neregularnosti trenutno veoma visok:

 

 

„Neregularnosti ima apsolutno svuda! Međutim, nadgledanje regionalnih fondova nije samo obaveza EK već i zemalja članica. Mi se trudimo da kontrolišemo način na koji se troši novac, Evropski revizorski sud je takođe uključen. Usvojili smo nekih 30 mera koje bi trebalo da pomognu da se broj neregularnosti smanji ubuduće.“

 

 

Samecki kaže da je apsolutno nemoguće da Brisel u potpunosti kontroliše kako se troši novac poreskih obveznika EU, već da jedino može donekle da nadgleda određene projekte. Suština evropskih regionalnih fondova je da pomognu razvoj najsiromašnijih evropskih regiona, a to će doprineti napretku i razvoju EU kao celine. Ukoliko takva politika doprinese boljem pozicioniranju EU u globalnoj tržišnoj utakmici, može se reći da je povremeno neadekvatno trošenje novca iz tih fondova bilo samo mala žrtva.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here