Na slavi kod Karađorđevića

0

Salon u kojem se slavilo mirisao je na tamjan, a slavskom ugođaju pridonosio je i Očenaš čuvenog Vladimira Mikića, koji se razlegao svečano uređenim prostorijama kuće Karađorđevića.

Rakiju su kao deo rituala prihvatili svi osim najmlađih, desetogodišnje Sofije Popović, sedamnaestogodišnje Marije Kitanović i njenog trinaestogodišnjeg brata Jovana koji su se odlučili za mineralnu vodu. Mnogi od gostiju stari su znanci, jer su svi dobri prijatelji ili poslovni saradnici Karađorđevića.

Među njima je i Crnogorka Milijana – Maja Frajtag, vlasnica Kozmetičkog instituta u Bilefeldu u čijoj su se kući princ Vladimir i princeza Brigita 1993. i upoznali.

Tri godine slavili na Dedinju

Princ Vladimir i princeza Brigita godinama su slavili u svojoj kući u Bad Zalcuflenu, a pri pokušaju da svi Karađorđević slave na Belom dvoru, tri prve godine ovog milenijuma i oni su slavili u Beogradu, ali su se zbog protokola koji je od "slave napravio banket" ponovo vratili u svoj dom u Bad Zalcuflenu.

– Kolo srpskih sestara iz Bilefelda se odazvalo na moj apel koji sam iz Londona uputio za skupljanje lekova za srpski narod. Došao sam, a onda sam dobio dijalizu i upoznao Brigitu – potvrđuje princ Vladimir, a grupnom fotografijom s tog događaja potvrdila je i princeza Brigita. Nižu se uspomene i sećanja koja sagovornike brzo dovedoše i do današnje politike koju u dovoljnoj meri neće i ne može da razume ni iskusni bankar Diter.

Razgovore prekida dolazak sveštenika Bogdan Smiljića, paroha bilefeldskog, koji počinje obred osvećivanja slavskog znamenja. Pojeći molitvu pomaže mu i Milorad Kitanović pojac pevnice hrama Vasilija Ostroškog iz Bilefelda, koji svojim zvonkim baritonom uzvisi ovaj sveti čin u domu Karađorđevića.

Slavski kolač, pravo umetničko remek-delo popadije Borke lomili su otac Bogdan i princ Vladimir, a sveštenik je zatim domaćine blagoslovio i poželeo im da srećno slave i dogodine i da na "vek vekova imaju čime i s kime" da slave.

Gosti su se poslužili slavskim žitom, a posle pojedinačnog čestitanja princ je ponovo ponudio šljivovicu, koju je radi slave i tradicije rado prihvatio i dr Tihomir Popović profesor muzičke teorije i istorije sa muzičke akademije u Lucernu, u Švajcarskoj. Na slavu su, inače, došli gosti iz više mesta Nemačke, a najbrojniji su bili iz Bilefelda, mesne parohije kojoj pripadaju i Karađorđevići.

Raskošna i ukusno dekorisana slavska trpeza na kojoj je princeza očevidno u velikoj meri pokazala svoj umetnički dar, obilovala je posnim specijalitetima, čije su pripremanje pomogle vrsna kuvarica Lisa Peters i Slavica i Dragana članice Kola srpskih sestara iz Bilefelda.

Uz vino, etno i molitvenu muziku vreme je brzo proticalo, a sudeći prema slavskom raspoloženju gostiju Karađorđevići će imati "s kime s čime" da slave i "na vek vekova". A da će tako i da bude , najbolja su garancija mladi koji su pokazali da dobro poznaju običaje srpske slave koja se kao kulturno blago srpskog naroda našla i na listi Uneska, čime se princ Vladimir veoma ponosi.
 

Bolne patnje Srba na Kosovu

U razgovorima teme su bile i političke a osobito položaj Srbije kojoj "otimaju Kosovo i neopravdano osporavaju evropsku pripadnost", a princa Vladimira najviše bole " patnje srpskog naroda i rušenje srpskih bogomolja".
– Novac nije sve ali se ni bez njega ne može – rekao je bankar iz Bilefelda, koji ima razumevanje za trenutne teškoće Srbije.

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here