Izuzetna interpretacija, zanimljiv repertoar i pre svega mnogo ljubavi za ovaj muzički događaj ponovo su spojili muzičare srpskog porekla, njihove prijatelje i vrsnu publiku, čiji je veliki deo na ovom koncertu bio i pre 10 godina.
Sve je počelo pre jedne decenije, kada su članovi uprave Srpskog akademskog kluba rešili da u godini kada je Srbija bombardovana odgovore klasičnom muzikom, interpretacijom školovanih muzičara, koji takođe jesu slika Srbije.
– Bila je to teška i bolna 1999. godina kada smo želeli da koncertom odgovorimo svetu – kaže Vesna Zafirovski, član Srpskog akademskog kluba i jedan od organizatora izuzetnog muzičkog događaja.
– Koncert se nekako rodio u svima nama, rodila se ta potreba za kulturom i to je bio najlepši način da ostanemo zajedno, preživimo ono što je mnogo bolelo i pokažemo svetu ko smo. U godinama koje su sledile svaki koncert je sve bolji i bolji, sve više umetnika u njemu učestvuje, sve više publike dolazi. Na žalost, u međuvremenu smo izgubili nekoliko prijatelja i članova kluba, pa smo ovaj koncert zato i posvetili Lilijani Novaković i drugim preminulim članovima.
Kroz sve ove godine najteže je bilo okupiti ove vrsne umetnike i pronaći termin kada su slobodni i u mogućnosti da doniraju svoje vreme. Ove godine, za divno čudo, to nije bio problem, najpre zbog toga što je muzička porodica Jakovčić iz Ajove stigla u Čikago baš u vreme koncerta, a i svi drugi umetnici su se rado odazvali pozivu i uskladili svoje termine.
Maestralni izvođači Svoje vreme i talenat i ovoga puta publici su darivali vrsni muzičari: Kurt Vesterberg (orgulje), Rene Jakovčić (piano), Džordž Radosavljević (piano), Vendi Varner (violončelo), Olga Bojović (sopran), Zoran Jakovčić (violina), Anton Jakovčić (viola), Antoanete Jakovčić (violončelo), Kristijan Čivjak (piano), Vera Stefanović (violina) i Dimitrije Stefanović (violončelo). Izveli su dela Baha, Mocarta, Bramsa, Debisija, Šopena, Šostakoviča i Pučinija, ali i Miroslava Miletića i Miloja Milojevića, uvaženih srpskih kompozitora. |
Olga Bojović i Kristijan Čivjak su vrlo fleksibilni, a Džordž Radosavljević je uvek tu, osim kada ima neodložne obaveze. Imamo divnu publiku, muzički obrazovanu i drago nam je da su uvek sa nama.
Bračni par Kurt Vesterberg i Rene Jakovčić pre 10 godina je punog srca otvorio vrata ove crkve za nastupe naših umetnika. Ovi izuzetni umetnici i sami svake godine rado nastupaju na koncertu i srećni su zbog ovog muzičkog iskustva. Dr Kurt Vesterberg je i muzički direktor u crkvi.
– Svake godine je ovaj koncert sve interesantniji, pojavljuju se novi umetnici koji u njemu učestvuju i zaista je fascinantno koliko je srpskih umetnika u Čikagu. Nastupaju od sveg srca, sviraju i pevaju perfektno, sa posebnim žarom baš za ovu publiku. Kroz sve ove godine za mene je najlepše iskustvo slušati maestra Džordža Radosavljevića, jednog od najboljih pijanista u ovoj regiji. Rene i ja često sviramo dela u četiri ruke, što je takođe izuzetno iskustvo – kaže dr Kurt Vesterberg.
Njegova supruga, pijanista Rene Jakovčić, izuzetno je srećna jer su iz Ajove stigli njen brat Zoran Jakovčić, poznati violinista, i njegova deca, takođe umetnici.
– Iskreno, ovo je prvi put da smo svi svirali na istom koncertu od kada smo u Americi. Moj brat je iz Jugoslavije na školovanje otišao sa 16 godina, ja sam Jugoslaviju napustila kada sam imala 21 godinu. Oboje smo sada u Americi, svako u svojim karijerama. Naši roditelji su violončelisti i tu snagu muzike mi nosimo celog života. Odrasli smo u Beogradu, muzika povezuje našu porodicu. Meni je uvek izuzetno drago da sviram pred našom publikom i naglašavam da je to izuzetno zahvalna publika, tako da i mi muzičari na ovim koncertima veoma uživamo.